Tytuł badania: Nadużywanie alkoholu przez młodzież w opinii jej samej
Data: [1997]
Badacz: Beata Zajęcka

Celem badania było zebranie opinii młodzieży na temat nadużywania alkoholu. W badaniu uczestniczyło 271 uczniów z klas drugich szkół średnich w Częstochowie (w tym 131 chłopców i 140 kobiet). 82 osoby uczęszczały do zasadniczych szkół zawodowych, 96 do techników i 93 do liceów ogólnokształcących. Kwestionariusz, którym posłużono się w badaniu, składał się z 46 pytań zamkniętych, otwartych i półotwartych. Zastosowano także pytania projekcyjne, np. Które z napojów alkoholowych młodzież pije najczęściej? Na podstawie zgromadzonego materiału stwierdzono, że wśród chłopców do 16. roku życia najwięcej badanych po raz pierwszy piło alkohol w wieku między 12. a 15. rokiem życia. Wśród dziewcząt z ZSZ 38,9% pierwszy raz piło alkohol między 16. a 17. rokiem życia. 30,5% dziewcząt z liceów ogólnokształcących piło po raz pierwszy dużo wcześniej – między 12. a 13. rokiem życia. Dla wszystkich respondentów pierwszym pitym alkoholem było piwo, w większości w sytuacjach zainicjowanych przez rówieśników. 11,07% ankietowanych zadeklarowało całkowitą abstynencję, m.in. ze względu na poglądy religijne albo świadomość, że alkohol niszczy zdrowie. Okazało się, że odsetek pijących alkohol jest mniejszy wśród uczniów liceów ogólnokształcących niż wśród młodzieży z technikum czy ZSZ. Do picia raz albo kilka razy w tygodniu przyznało się: 56,1% uczniów ZSZ, 48,9% uczniów techników i 45,2% licealistów. 14,7% licealistów, 10,9% uczniów ZSZ i 5,9% uczniów techników przyznało się do intensywnego picia alkoholu (codziennie). Stwierdzono także, że mężczyźni częściej spożywali alkohol niż kobiety. Wyniki badania pokazały, że płeć i typ szkoły w istotny sposób nie różnicują wzorów spożywania alkoholu przez młodzież. Picie alkoholu wiąże się w większym stopniu z naśladowaniem rówieśników niż dorosłych. Wyniki badania nie były reprezentacyjne dla całej populacji młodzieży – ograniczyły się do uczniów tylko jednego miasta.

Deskryptory TESE: choroba, problemy zdrowotne, zdrowie, postawa, młodzież, szkoła średnia
TESE descriptors: illness, health problems, health, attitude, youth, secondary school
  • Zajęcka, B. (1998). Nadużywanie alkoholu przez młodzież w opinii jej samej. Auxilium Sociale = Wsparcie Społeczne, 2, 139-146.