Tytuł badania: Rynek pracy. Potrzebne zawody na Lubelszczyźnie
Data: 1 stycznia 2009 – 31 stycznia 2010
Badacz: Mirosława Grodzka, Janusz Narkiewicz, Adam Włodarczyk, Krystyna Zinczuk

Główne cele badawcze dotyczyły diagnozy zapotrzebowania na konkretne zawody na terenie Lubelszczyzny oraz charakterystyki regionalnego rynku edukacyjnego w zakresie kształcenia zawodowego. Badanie zrealizowano w ramach projektu Rynek pracy – potrzebne zawody na Lubelszczyźnie z  Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet IX: Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Działanie 9.2.: Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego. Badanie podzielono na dwie części: o charakterze diagnostycznym i postulatywnym. Wykorzystano następujące narzędzia badawcze: ankieta dla szkół zawodowych (pozyskano odpowiedzi od 73 dyrektorów szkół), ankieta dla jednostek edukacyjnych szkolących pod kątem zawodowym (odpowiedziało 33 jednostki), ankieta dla powiatowych lub miejskich urzędów pracy (w rezultacie pozyskano 13 uzupełnionych kwestionariuszy), kwestionariusz wywiadu dla przedsiębiorców/pracodawców (badanie objęło 869 jednostek gospodarczych). Do analizy danych posłużyła także lektura materiałów źródłowych (publikacji). Badacze zajęli się opracowaniem przedmiotu rynku pracy w województwie lubelskim (szkolnictwo ponadgimnazjalne, kształcenie ustawiczne, urzędy pracy i pracodawcy na rynku pracy, nowe zawody). Na podstawie wyników sformułowano główne tendencje na rynku pracy w Polsce, charakterystykę zawodów nadwyżkowych, deficytowych i zrównoważonych, działalności jednostek edukacyjnych w kształceniu i przekwalifikowaniu, opinii respondentów na temat szkolnictwa zawodowego, opinii pracodawców na temat rynku pracy.

Deskryptory TESE: rynek pracy, szkolnictwo średnie, kształcenie i szkolenie zawodowe, rynek edukacyjny, dostosowanie do potrzeb rynku pracy
TESE descriptors: labour market, secondary education, vocational education and training, education market, employability
  • Rynek pracy. Potrzebne zawody na Lubelszczyźnie. Raport badawczy. (2010). Pobrane z http://www.efs.gov.pl/AnalizyRaportyPodsumowania/baza_projektow_badawczych_efs/Documents/raport_rynek_pracy_potrzebne_zawody_lubelszczyzna_2010.pdf