Tytuł badania: Sytuacja osób niepełnosprawnych na lokalnych rynkach pracy
Typ badania: ewaluacyjne
Data: [1996]
Badacz: Izabella Kulesza-Rozesłaniec

Przedmiotem badania była efektywność wykorzystania środków PFRON wydatkowanych na programy przeciwdziałania bezrobociu osób niepełnosprawnych. Badanie zostało przeprowadzone przez wojewódzkie urzędy pracy w: Białymstoku, Gdańsku, Kielcach, Lesznie, Lublinie, Olsztynie, Poznaniu, Radomiu, Skierniewicach, Tarnowie, Toruniu i we Wrocławiu. W ramach badania pytano uczestników szkoleń o opinię na temat kursów mających na celu zwiększenie szans niepełnosprawnych na powrót do pracy. Blisko 50% bezrobotnych z Radomia i ponad 80% z Wrocławia podjęło pracę po ukończeniu szkolenia. Większość osób z tej grupy znalazła pracę w okresie do trzech miesięcy po ukończeniu kursu. Zauważono, że tak wysoka efektywność szkoleń nie byłaby możliwa bez jednoczesnej refundacji stanowisk pracy dla osób niepełnosprawnych. Blisko 2/3 niepełnosprawnych z województwa tarnowskiego otrzymało pracę na stanowiskach finansowanych z PFRON (ta sama sytuacja dotyczyła prawie 1/3 respondentów z województwa radomskiego). Okazało się ponadto, że zatrudnienie było zgodne z kierunkiem szkolenia. Najbardziej efektywne były: kursy małego biznesu i komputerowe, księgowości komputerowej. Stwierdzono, że największe szanse na znalezienie pracy miały osoby niepełnosprawne do 40. roku życia, z doświadczeniem zawodowym i znacznym stażem pracy, z przynajmniej średnim wykształceniem. Zadowolenie z kursów było dość wysokie – we Wrocławiu odsetek osób dobrze i bardzo dobrze oceniających szkolenia wyniósł 72%, a w Tarnowie około 90%.

Deskryptory TESE: niepełnosprawność intelektualna, upośledzenie, upośledzenie fizyczne, szkolenie praktyczne, bezrobocie, praca, rynek pracy
TESE descriptors: intellectual disability, disability, physical disability, practical training, unemployment, labour, labour market
  • Kulesza-Rozesłaniec, I. (1997). Sytuacja osób niepełnosprawnych na lokalnych rynkach pracy. Rynek Pracy, 10, 23-42.