Tytuł badania: Wybrane elementy stylu życia warszawskich nastolatków
Data: 1996
Badacz: Maria Jodkowska

Celem badania było zebranie informacji o stylu życia warszawskiej młodzieży. Badaniem objęto 2179 uczniów klas siódmych ze szkół podstawowych oraz klas I-III ze szkół ponadpodstawowych z warszawskich dzielnic Praga-Południe (13,2% populacji) i Praga-Północ (12,4% populacji). Wiek badanych mieścił się w przedziale 13-18 lat. Wykorzystano ankietę zastosowaną w badaniach z 1994 roku nad zachowaniami zdrowotnymi młodzieży szkolnej (Health Behaviour of School Aged Children. A WHO Cross National Survey). Jedna trzecia badanych rzadko wykonywała ćwiczenia fizyczne związane z dużym wysiłkiem; około jednej czwartej badanych przeznaczało ponad cztery godziny dziennie na oglądanie telewizji. 64% badanych nie spożywało codziennie surowych warzyw, 17% – owoców, 31% – mleka i innych napojów mlecznych, a ponad połowa jadła codziennie słodycze i piła słodkie napoje. Jedna czwarta uczniów zbyt rzadko myła zęby. 40% badanych paliło z różną częstotliwością, jedna czwarta zaś paliła codziennie. Ponad 50% respondentów co najmniej raz znajdowało się w stanie upojenia alkoholowego, jedna piąta czuła się pijania cztery lub więcej razy w życiu. Dziewczęta częściej niż chłopcy nie spożywały rano śniadania w domu, a chłopcy częściej wykazywali niedostatki zachowań zdrowotnych w zakresie higieny jamy ustnej, żywienia i picia alkoholu.

Deskryptory TESE: młodzież, zdrowie, zachowania, dziecko zagrożone, szkoła podstawowa, szkoła średnia
TESE descriptors: youth, health, behaviour, child at risk, primary school, secondary school
  • Jodkowska, M. (1998). Wybrane elementy stylu życia warszawskich nastolatków. Lider, 10, 16-18.