Tytuł badania: Uczyć się bez granic
Data: 1 lutego 2010 – 31 marca 2011
Badacz: Paweł Apollo, Tomasz Czyżewski, Joanna Janik-Komar, Maciej Kalski, Rafał Muster, Anna Śliz, Małgorzata Suchacka

Celem badania była analiza form kształcenia osób dorosłych w województwie opolskim. Badanie przeprowadzono w ramach projektu Szkoła otwarta dla dorosłych. Modernizacja systemu kształcenia ustawicznego na potrzeby opolskiego rynku pracy  z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet IX: Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Działanie 9.3.: Upowszechnianie formalnego kształcenia ustawicznego. Na zlecenie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu prace badawcze (analiza oferty edukacyjnej szkół dla dorosłych, zestawienie opinii słuchaczy szkół, analiza sytuacji na rynku pracy, wskazanie pożądanych kierunków kształcenia w placówkach, porównanie oczekiwań pracodawców z regionu wobec oferty edukacyjnej placówek dla dorosłych) wykonała firma CTC Polska Sp. z o.o. Przebadano pięć grup respondentów: organy zarządzające placówkami kształcenia dorosłych; słuchaczy szkół; pracowników powiatowych urzędów pracy; przedstawicieli organów nadzorujących; wybranych pracodawcy z województwa opolskiego. W ankiecie telefonicznej, audytoryjnej bądź standaryzowanym wywiadzie respondenci odpowiadali na pytania m.in. o ofertę formalnego kształcenia dorosłych, współpracę placówek kształcących dorosłych, sytuację na opolskim rynku pracy, zawody deficytowe itp. Na podstawie wyników badania sporządzono strategię rozwoju kształcenia formalnego osób dorosłych w województwie opolskim.

Deskryptory TESE: edukacja dorosłych, placówka kształcenia dorosłych, szkoła niepubliczna, dostosowanie do potrzeb rynku pracy, praca
TESE descriptors: adult education, adult education institution, private school, employability, labour
  • Śliz, A. i Kalski, M. (2010). Edukacja formalna osób dorosłych w województwie opolskim. Pobrane z http://www.efs.gov.pl/AnalizyRaportyPodsumowania/baza_projektow_badawczych_efs/Documents/Publikacja_SODD_Opole_Edukacja_Doroslych_raport_i_strategia.pdf