Tytuł badania: Kolegia nauczycielskie w opiniach słuchaczy
Data: marzec 1992 – maj 1992
Badacz: Janusz Gołota, Stanisław Pajka

Celem badania było poznanie motywacji podjęcia studiów wśród studentów kolegiów nauczycielskich, a także ich samooceny, oczekiwań, oceny kolegiów oraz planów na przyszłość. Badaniem sondażowym objęto 164 uczniów sześciu kolegiów. Dziewczęta stanowiły 90% badanych. Blisko połowa respondentów pochodziła z rodzin robotniczych, jedna trzecia z inteligenckich, 20% z chłopskich. W badaniu wykorzystano technikę ankiety składającej się z 19 pytań. Wyniki badania ujawniły, że młodzież ucząca się w kolegiach nauczycielskich była silnie zmotywowana do wykonywania zawodu. Większość wybrała kierunek kształcenia nie z przypadku, lecz kierując się zainteresowaniami. Niemal wszyscy badani wiązali swoją przyszłość z zawodem nauczycielskim. 85% badanych uznało wybór za słuszny już po kilku miesiącach nauki w kolegium. Jednocześnie blisko połowa słuchaczy uważała, że niektóre zajęcia w kolegium prowadzone były raz na wysokim, inne zaś na niskim poziomie. Większość uważała, że relacje między wykładowcami a słuchaczami były dobre, lecz tylko w niektórych przypadkach. Ujawnił się również problem częstego braku czasu wolnego wśród badanych.

Deskryptory TESE: zawód nauczyciela, student, samoocena, planowanie, postawa, nauczyciel
TESE descriptors: teaching profession, student, self-evaluation, planning, attitude, teacher
  • Gołota, J. i Pajka, S. (1994). Kolegia nauczycielskie w opiniach słuchaczy – wyniki sondażu. Ruch Pedagogiczny, 1-2, 136-146.