Tytuł badania: Narkotyki, alkohol, papierosy
Data: listopad 1995 – styczeń 1996
Badacz: Anna Dodziuk, Olga Dziewiałtowska

Przedmiotem badania były postawy uczniów starszych klas w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych wobec używek. W badaniu uczestniczyło 13617 osób z Leszna i województwa leszczyńskiego. Uczennice stanowiły 53% populacji z Leszna i 56% z województwa leszczyńskiego. 34% uczniów z Leszna i 28% z województwa leszczyńskiego miało przynajmniej jedno z rodziców z wykształceniem średnim, w pozostałych rodzinach dominowało wykształcenie podstawowe. 61% respondentów z Leszna i 58% z województwa leszczyńskiego odpowiedziało, że są zadowoleni ze swojego życia. Dla 32% uczniów oparciem w trudnej sytuacji życiowej byłaby matka, dla 15-16% pomocny byłby ojciec, dla 15% rodzeństwo, dla 21-22% kolega albo koleżanka. Do nauczyciela, księdza albo osób z poradni zgłosiłoby się jedynie 1-2% respondentów. 13% uczniów z Leszna i 15% z województwa leszczyńskiego paliło papierosy dość często i systematycznie. 38% osób z Leszna i 34% z całego województwa nie paliło dotychczas papierosów. Okazało się, że najlepsi uczniowie najrzadziej sięgali po papierosy. Do częstego albo okazjonalnego palenia przyznało się 15% piątkowych uczniów z Leszna i 14% z województwa. 58% osób z Leszna i 57% z województwa leszczyńskiego zapaliło pierwszego papierosa jeszcze w szkole podstawowej. Do palenia papierosów przyznało się nieco mniej dziewcząt niż chłopców, uczennice paliły raczej okazjonalnie, uczniowie – systematycznie. Prawie co dziesiąty respondent przyznał się do zażywania narkotyków. 5% uczniów z Leszna i 6% z województwa leszczyńskiego wzięło narkotyk raz albo kilka razy, a 4% uczniów z Leszna i 3% z województwa – kilka razy. 67% respondentów z Leszna i 56% z województwa, którzy brali narkotyki, paliło marihuanę. Uczniowie rzadziej sięgali po narkotyki twarde, np. amfetaminę, LSD. 2% ankietowanych z Leszna i 1% z województwa leszczyńskiego miało doświadczenia z kokainą. Do inicjacji narkotykowej dochodziło najczęściej w pierwszej albo drugiej klasie szkoły podstawowej. Młodzież zażywała narkotyki najczęściej na koncercie albo podczas dyskoteki, także w lesie albo parku. 6% uczniów z Leszna i 4% z województwa leszczyńskiego brało narkotyki na terenie szkoły. Osoby wierzące rzadziej sięgały po narkotyki. Wśród uczniów dwójkowych kontakt z narkotykami miało 18% badanych z Leszna i 15% z województwa leszczyńskiego, a wśród piątkowych – 4% z Leszna i 5% z województwa.

Deskryptory TESE: narkomania, choroba, zdrowie, problemy zdrowotne, postawa, młodzież
TESE descriptors: drug abuse, illness, health, health problems, attitude, youth
  • Dodziuk, A. i Dziewiałtowska, O. (oprac.). (1997). Narkotyki, alkohol, papierosy. Świat Problemów, 11, 19-25.