Tytuł badania: Doskonalenie umiejętności i kwalifikacji kadr
Typ badania: ewaluacyjne
Data: luty 2007 – czerwiec 2007
Badacz:

Badanie przeprowadzono w celu uzyskania pogłębionej wiedzy na temat podnoszenia kwalifikacji pracowników przedsiębiorstw przy współudziale środków z EFS oraz systemu wdrażania schematu konkursowego Działania 2.3. Projekt badawczy obejmował trzy części: analizę dokumentów, badania jakościowe oraz badania ilościowe. Badaniem objęto przedstawicieli PARP i RIF, wybranych projektodawców oraz uczestników szkoleń. Do zebrania materiału badawczego posłużono się m.in. indywidualnym wywiadem pogłębionym, badaniem fokusowym oraz wywiadem telefonicznym. W wyniku przeprowadzonego badania stwierdzono, że do najpopularniejszych kategorii tematycznych szkoleń należały: organizacja i zarządzanie, szkolenia zawodowe, organizacja i techniki sprzedaży, zarządzanie zasobami ludzkimi oraz umiejętności interpersonalne. Do najmniej popularnych zaliczono: prawo pracy i ubezpieczenia społeczne, podatki i prawo podatkowe, a także rachunkowość. Wykazano również, że większość pracodawców i pracowników wysoko oceniła przydatność szkoleń. Jednak okazało się, że ponad połowa (54%) firm (beneficjentów) nie skierowałaby swoich pracowników na szkolenie, gdyby musiała w całości pokrywać koszty z własnych środków. Na podstawie zgromadzonego materiału ustalono korzystny wpływ schematu a) na rynek szkoleniowy. Jednocześnie odnotowano słabą koordynację z równolegle realizowanym schematem b) (w obu schematach organizowano szkolenia o podobnej tematyce). Zdaniem respondentów konieczne jest uproszczenie sprawozdań merytorycznych oraz finansowych.

Deskryptory TESE: kapitał ludzki, kwalifikacje zawodowe, edukacja dorosłych, szkolenie praktyczne, rynek edukacyjny
TESE descriptors: human capital, vocational qualification, adult education, practical training, education market
  • Doskonalenie umiejętności i kwalifikacji kadr : Badanie projektów szkoleniowych w ramach Działania 2.3 schemat a) SPO RZL 2004-2006 : Raport końcowy. (2007). Pobrane z http://www.efs.2004-2006.gov.pl/NR/rdonlyres/44AFE056-C063-4708-A863-E4C9585D1117/36467/Badanieprojektowszkoleniowych.pdf