Tytuł badania: The Learning Curve 2012. Lessons in Country Performers in Education
Data: 2012
Badacz: Michael Barber, Paul Kielstra, Denis McCauley

Raport dotyczący badania przeprowadzonego w ramach programu Learning Curve ma pomóc decydentom, nauczycielom, naukowcom i innym specjalistom w identyfikacji czynników istotnych dla systemów edukacji. Zawiera obszerne dane z badań ilościowych. Firma Pearson stworzyła bazę danych LCDB (The Learning Curve Data Bank) o funkcjonowaniu i osiągnięciach systemów edukacji; baza ta zawiera bogaty zestaw międzynarodowych danych dotyczących nakładów i wyników edukacyjnych, obejmujący ponad 50 krajów. Na podstawie tych danych opracowano ranking systemów edukacyjnych (The Index of Cognitive Skills and Educational Attainment), w którym Polska zajęła 14. miejsce. Twórcy raportu analizowali wyniki trzech uznanych międzynarodowych badań: PISA, które sprawdza umiejętności 15-latków w czytaniu ze zrozumieniem, matematyce i naukach przyrodniczych; PIRLS sprawdzający umiejętności czytania ze zrozumieniem u uczniów w czwartym roku obowiązkowej nauki; TIMSS weryfikujący umiejętności matematyczno-przyrodnicze uczniów w ósmym i czwartym roku nauki obowiązkowej. W badaniu brany był również pod uwagę poziom wykształcenia społeczeństwa, w tym udział w społeczeństwie osób z wykształceniem średnim i wyższym. Polska ma największy (68%) odsetek osób z wykształceniem średnim na rynku pracy; Niemcy 59%; Finlandia 47%.

Deskryptory TESE: uczeń, uczenie się, wyniki badań naukowych, efekt uczenia się, ewaluacja systemu edukacji, szkolnictwo publiczne, system edukacji
TESE descriptors: pupil, learning, research results, learning outcome, evaluation of the education system, public education, education system
  • Kielstra, P. (2012). The Learning Curve 2012. Lessons in Country Performers in Education. Pobrane z http://thelearningcurve.pearson.com/the-report