Tytuł badania: The interactive whiteboard in working with learners. Unconditional love, or a result of specific actions?
Data: maj 2011 – marzec 2012
Badacz: Kamila Majewska

W badaniach wzięło udział 133 uczniów klas drugich i trzecich szkoły podstawowej. W ramach eksperymentu przeprowadzono 24 lekcje, poświęcone językowi polskiemu, matematyce i przedmiotom ścisłym. Interaktywne zajęcia z wykorzystaniem tablicy multimedialnej zostały zaakceptowane przez 96% uczniów. 4% jednak nie dostrzegało zalet wykorzystania tablicy interaktywnej podczas tradycyjnej lekcji. Na podstawie wyników badania badaczka określiła dwa czynniki mogące pozytywnie wpłynąć na zaaprobowanie przez uczniów nowej metody uczenia: sposób wykorzystania tablicy (interaktywny, umożliwiający bezpośredni kontakt z materiałem) oraz problemy techniczne podczas lekcji (jeśli się pojawiają, zniechęcają uczniów do wykorzystania tablicy interaktywnej). Wyniki badania ujawniły ponadto, że podczas lekcji interaktywnej zaangażowanie wykazało 91% uczniów, a podczas lekcji tradycyjnej – jedynie 20%, natomiast podczas lekcji tradycyjnej z wykorzystaniem tablicy interaktywnej – 27,5%.

Author's Keywords: interactive whiteboards, acceptance of interactive tools, interactive learning, primary school research results
Deskryptory TESE: metoda aktywizująca, metoda nauczania, środki dydaktyczne, uczestnictwo, baza dydaktyczna, efekt uczenia się
TESE descriptors: activity method, teaching method, teaching resourses, participation, educational facilities, learning outcome
  • Majewska, K. (2014). The interactive whiteboard in working with learners. Unconditional love, or a result of specific actions? Kultura i Edukacja, 5, 90-100.