Tytuł badania: The Incidence of Occurrence of Spinal Pain among Secondary School Students
Data: marzec 2013
Badacz: Małgorzata Mroczek, Aleksandra Ochota

Przedmiotem badania była częstotliwość występowania bólu kręgosłupa wśród młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych w województwie lubelskim. Do analizy zakwalifikowano 109 poprawnie wypełnionych kwestionariuszy. W badanej próbie było 59,6% kobiet; średni wiek respondentów wynosił 18 lat. 70,6% badanych doświadczyło bólu kręgosłupa; wśród tej grupy respondentów było więcej kobiet niż mężczyzn – odpowiednio 72,3% i 68,2%. Częściej na bóle kręgosłupa skarżyły się osoby pochodzące ze wsi niż z miasta – odpowiednio 71,3% i 68,2%. Okazało się, że rzadziej od pozostałych na bóle kręgosłupa skarżyły się osoby z niedowagą (59,3% wskazań). W dalszej kolejności bóle kręgosłupa dotyczyły osób z nadwagą (72,7% wskazań), najczęściej zaś osób z wagą w normie (74,7%). Do przyczyn bólu kręgosłupa uczniowie zaliczali: noszenie ciężkich rzeczy (39%), nachyloną postawę ciała (31,2%), spędzanie czasu w pozycji siedzącej (3,9%), uraz (2,6%), urazy sportowe (2,6%). Jedna piąta respondentów odczuwała ból kręgosłupa bez żadnej wyraźnej przyczyny. 84,4% wszystkich badanych uważało, że ból kręgosłupa związany jest z aktywnością sportową; wśród tych osób było 100% uczniów, którzy nie doświadczyli bólu kręgosłupa, i 77,9%, którzy skarżyli się na te bóle. Najczęściej badana młodzież spędzała od 3 do 5 godzin tygodniowo na aktywności fizycznej.

Autorskie słowa kluczowe: młodzież, dolegliwości bólowe kręgosłupa, profilaktyka prozdrowotna
Author's Keywords: teenagers, spinal pain, pro-active prevention
Deskryptory TESE: zdrowie, wychowanie fizyczne, problemy zdrowotne, profilaktyka, sprawność
TESE descriptors: health, physical education, health problems, prevention, efficiency
  • Mroczek, M. i Ochota, A. (2012). The Incidence of Occurrence of Spinal Pain among Secondary School Students. Zamojskie Studia i Materiały. Seria Pedagogika, 1, 179-183.