Tytuł badania: Alkohol a polska młodzież
Data: 1992
Badacz:

Celem badania była charakterystyka spożywania alkoholu we wrocławskich szkołach podstawowych. Badaniem objęto 3807 uczniów, 48% chłopców i 52% dziewcząt; po 27% w wieku od 9 do 12 lat i 13 lat, 33% w wieku 14 lat, 13% w wieku 15-17 lat; średnia wieku: około 13 lat. Kontakt z alkoholem miało 85% badanych; 73% – z piwem, 69% – z winem, 22% – z likierem, 14% – z wódką, 6% – z bimbrem. 16% było pijanych co najmniej raz w życiu. W ciągu ostatniego miesiąca 67% badanych piło piwo, 36% wino, 7% wódkę. Koncentracja picia dotyczyła 10% zbiorowości uczniów pijących wódkę co najmniej raz w miesiącu, piwo raz w tygodniu; wino pijano okazyjnie. W 92% okazji picia nie występowała bezpośrednia presja na picie; presja w 67% przypadków była wywierana przez kolegów lub koleżanki, w około 9% przez rodziców; najczęściej spotykaną formą było zachęcanie do picia – 54%, namawianie – 30%, wyszydzanie – 6%, zmuszanie – 1,5%. 95% okazji picia stanowiły okazje społeczne. Wiedza na temat motywów picia była niewielka; decydujący się na picie najczęściej podawali motywy społeczne – 11%, osobiste – 6%, motywami niepicia były względy zdrowotne – 29%, niedobry smak – 16%, zdrowe style życia – 4%, powody rodzinne – 3%, ekonomiczne – 1%.

Deskryptory TESE: uczeń, szkoła podstawowa, profilaktyka, zdrowie, problemy zdrowotne, obszar miejski
TESE descriptors: pupil, primary school, prevention, health, health problems, urban area
  • Grudziak-Sobczyk, E. (1992). Alkohol a polska młodzież. Raport 1992. Warszawa: Biuro Pełnomocnika Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej d/s Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.