Tytuł badania: Zagrożenie zjawiskami patologii społecznej wśród dzieci i młodzieży na przykładzie gmin Krzeszowice i Alwernia
Data: grudzień 1994 – kwiecień 1995
Badacz: Grażyna Marmon

Celem badania była charakterystyka zagrożenia zjawiskiem patologii społecznej wśród dzieci i młodzieży z gmin Krzeszowice i Alwernia. W badaniu uczestniczyli uczniowie klas siódmych i ósmych szkoły podstawowej, klas drugich i trzecich liceów ogólnokształcących i średnich szkół zawodowych oraz klas drugich zasadniczych szkół zawodowych (N = 1359 z gminy Krzeszowice, w tym 50,5% dziewcząt; N = 359 z gminy Alwernia, w tym 53,8% to chłopcy). 1174 respondentów było uczniami szkół podstawowych, 200 – zasadniczych szkół zawodowych, 174 – średnich zawodowych, 170 – liceów ogólnokształcących. 91,1% badanych mieszkało z rodzicami. 41,2% matek miało wykształcenie zawodowe, 35,3% średnie, wśród ojców 52% legitymowało się wykształceniem zawodowym. Bez pracy pozostawało 34,3% matek oraz 19,9% ojców. Do zebrania materiału posłużono się kwestionariuszem ankiety, składającej się z 38 pytań dotyczących: społeczno-demograficznej charakterystyki, relacji z rodziną i otoczeniem, picia alkoholu, palenia papierosów oraz zażywania narkotyków. 3,3% respondentów przyznało się do palenia marihuany (brak danych: 0,6%; pozostali nie palili). Spośród osób palących marihuanę 22,8% robiło to od czterech do dziesięciu razy, 26,1% jeden raz, 24,6% od dwóch do trzech razy, 5,3% robiło to wiele razy (brak danych: 21,1%). Do wąchania klejów przyznało się 1,9% wszystkich respondentów (brak danych: 0,8%). 72,7% robiło to od jednego do dwóch razy, 9,1% do pięciu razy, 9,1% jeszcze częściej (brak danych: 9,1%). 96,9% respondentów zadeklarowało, że nikt nigdy nie częstował ich narkotykami (brak danych: 0,2%). Spośród 2,8% osób, które były częstowane narkotykami, 79,6% odmówiło, a 18,4% spróbowało (2%: brak danych). 3,9% uczniom proponowano kupno narkotyków. Do brania narkotyków przyznało się 0,6% respondentów. Blisko co czwarty uczeń przynajmniej raz w życiu pił alkohol (brak danych: 0,5%). Do upojenia alkoholowego przyznało się 29,9% (brak danych: 0,8%, nie: 69,3%). W stanie upojenia jeden raz znalazło się 45,3% badanych, do pięciu razy – 28,2%, ponad pięć razy – 24,4% (brak danych: 2,1%). 47% respondentów przyznało się do palenia papierosów (przynajmniej raz w życiu; nie: 52,4%). Już nie paliło 65,8%, ponad pięć papierosów dziennie spalało 10,2% uczniów, do pięciu dziennie – 8%, do pięciu tygodniowo – 5,7%, rzadziej – 7,5% (brak danych: 2,8%).

Deskryptory TESE: narkomania, przestępczość, dziecko zagrożone, zdrowie, profilaktyka
TESE descriptors: drug abuse, dellinquency, child at risk, health, prevention
  • Marmon, G. (1998). Zagrożenie zjawiskami patologii społecznej wśród dzieci i młodzieży na przykładzie gmin Krzeszowice i Alwernia (komunikat z badań). Rocznik Komisji Nauk Pedagogicznych, 51, 131-145.