Tytuł badania: Aspiracje życiowe studentów wybranych uczelni rzeszowskich
Data: [1997]
Badacz: Paweł Król

Celem badania było udzielenie odpowiedzi na pytanie o aspiracje studentów wybranych uczelni rzeszowskich. Badaniem objęto 320 studentów Wyższej Szkoły Pedagogicznej i Politechniki Rzeszowskiej. Do analizy zakwalifikowano 257 ankiet, z czego 71,6% wypełniły kobiety, a 28,4% mężczyźni. Wyniki okazały się zgodne z wynikami analogicznego badania przeprowadzonego w latach 80. przez Instytut Badań Problemów Młodzieży (N = 1300). Aspiracje życiowe badanych miały charakter realistyczny i koncentrowały się na udanym życiu rodzinnym (M – 92,3%, K – 89%). Na drugim miejscu znalazła się chęć zdobycia zawodu i ciekawej pracy, na trzecim zaś uzyskanie zaplanowanego wykształcenia. Małe znaczenie miały działalność społeczna w organizacjach studenckich oraz zdobycie sławy i ogromnego sukcesu. Wśród aspiracji perspektywicznych dominowała chęć zapewnienia sobie możliwości wykształcenia i wychowania dzieci (M – 94,7%, K – 84,1%), następnie udane życie małżeńskie i zdobycie stanowiska kierowniczego.

Deskryptory TESE: student, szkoła wyższa, rodzina, praca, organizacja studencka
TESE descriptors: student, higher education, family, labour, student organisation
  • Król, P. (1997). Aspiracje życiowe studentów wybranych uczelni rzeszowskich (na podstawie badań w WSP i Politechnice Rzeszowskiej). W: P. Tyrała (red.), Aspiracje a rzeczywistość edukacyjno-wychowawcza w okresie przeobrażeń strukturalnych państwa (s. 75-86). Rzeszów: Wydawnictwo WSP.