Tytuł badania: Aspiracje życiowe nastolatków a cele życiowe wybrane dla nich przez rodziców – analiza uwarunkowań społecznych i rodzinnych
Data: czerwiec 1995
Badacz: Ewa Narkiewicz-Niedbalec

Przedmiotem badania były aspiracje życiowe nastolatków. W badaniu wzięło udział 225 uczniów klas siódmych i ósmych szkoły podstawowej z Zielonej Góry oraz 113 rodziców. Zbadano poziom zamożności rodzin respondentów; wzięto pod uwagę takie elementy wyposażenia jak: samochód (64%), telefon (58%), komputer (44%), zmywarka do naczyń (7%), odtwarzacz płyt kompaktowych (26%) oraz kamera wideo (12%). 42% uczniów pochodziło z rodzin pracowników fizycznych, 36% – pracowników umysłowych. Rodzice 22% respondentów prowadzili własną działalność gospodarczą. Ojcowie czterech uczniów i matki ośmiu byli na bezrobociu. 37% ojców i 48% matek miało wykształcenie średnie i pomaturalne. 1/4 badanych rodziców legitymowała się wyższym wykształceniem. 24% ojców i 18% matek miało wykształcenie podstawowe. 70,1% uczniów chciało osiągnąć przede wszystkim przyzwoitą pozycję zawodową i prowadzić spokojne życie. Dla 75,1% młodzieży najważniejsze było życie w gronie lubiących się przyjaciół. 62,7% osób marzyło o podróżach po świecie, pełnych niespodziewanych przygód. Tyle samo respondentów chciało zdobyć szacunek u innych ludzi przez swoją postawę i działalność życiową. Blisko połowa ankietowanych pragnęła mieć poczucie, że ich działalność jest pożyteczna dla innych. 24% osób miało aspiracje artystyczne – uczniowie ci chcieli wnieść nowe wartości do dorobku kultury przez osiągnięcia intelektualne, naukowe i artystyczne. O zdobyciu wysokiej pozycji w zawodzie marzyło 33,8% respondentów. 10 osób miało aspiracje polityczne. 40,9% uczniów dążyło do osiągnięcia wybitnych kwalifikacji zawodowych. Rodzice – w przypadku synów – chcieli, by osiągnęli oni przyzwoitą pozycję zawodową i prowadzili spokojne życie. Pragnęli także, by ich synowie zdobyli szacunek u innych ludzi przez swoją postawę osobistą i działalność życiową (39,8%), żyli w gronie lubiących się przyjaciół (32,5%), osiągnęli wybitne kwalifikacje zawodowe (27,7%). 6% rodziców chciało, aby ich synowie zrobili karierę polityczną. Także w przypadku dziewcząt najwięcej rodziców chciało, by osiągnęły one przyzwoitą pozycję zawodową i prowadziły spokojne życie (36,3%). Rodzice chcieli także, by ich córki miały poczucie, że ich działalność jest pożyteczna dla innych (25,7%), żyły w gronie lubiących się przyjaciół (27,4%), zdobyły szacunek u innych przez swoją postawę i działalność życiową (34,5%). 16,8% matek i ojców pragnęło, by ich córki osiągnęły wybitne kwalifikacje zawodowe.

Deskryptory TESE: rodzice, rodzina, relacja rodzice – dziecko, relacja dorosły – dziecko, edukacja, kompetencje, dziecko
TESE descriptors: parents, family, parent-child relation, adult-child relation, education, competence, child
  • Narkiewicz-Niedbalec, E. (1996). Aspiracje życiowe nastolatków a cele życiowe wybrane dla nich przez rodziców – analiza uwarunkowań społecznych i rodzinnych. Roczniki Socjologii Rodziny, 8, 211-227.