Tytuł badania: Aspiracje życiowe młodzieży z uszkodzonym słuchem
Data: [2001]
Badacz: Sylwia Góźdź

Celem badania było zgłębienie problematyki pragnień i dążeń młodzieży z uszkodzeniem słuchu. Wykorzystano do tego autorską ankietę oraz dane z wypracowania Jak wyobrażam sobie siebie za pięć lat. Dokonano także analizy dokumentacji szkolnej: dzienników lekcyjnych oraz badań lekarskich. Ponadto dane pozyskano z rozmów z wychowawcami, nauczycielami przedmiotów teoretycznych oraz praktycznych, a także z pedagogiem szkolnym. Łącznie w badaniu wzięło udział 29 osób (15-21 lat). Wśród nich znalazło się 15 dziewcząt oraz 14 chłopców. Wyniki pokazują marzenia oraz pragnienia respondentów. Z badań wynika, że ponad 28% z nich chciałoby się dobrze uczyć (w tym prawie 18% kobiet i ponad 10% mężczyzn). Następnym dążeniem młodzieży jest chęć posiadania dobrej pracy (niespełna 18% respondentów; prawie 14% kobiet i 3,5% mężczyzn). Ważne dla badanej grupy jest także zdobycie zawodu w szkole (10,4%) oraz wykształcenia informatycznego (10,3%). Badania wykazały, że najbardziej pożądanym zawodem wśród respondentów jest informatyk (prawie 18%), kucharz i mechanik (po 10,4%). Ponad 93% badanych marzy o zawarciu związku małżeńskiego (tyle samo chciałoby posiadać dziecko; ponad 24% chciałoby mieć dwójkę dzieci).

Deskryptory TESE: postawa, młodzież, problemy zdrowotne, osoby niepełnosprawne, badania naukowe
TESE descriptors: attitude, youth, health problems, people with disabilities, research
  • Góźdź, S. (2002). Aspiracje życiowe młodzieży z uszkodzonym słuchem. Niepełnosprawność i Rehabilitacja, 4, 18-35.