Tytuł badania: Ojczyzna jako wartość w opinii studentów Politechniki Poznańskiej
Data: 1990 – 1994
Badacz: Emilia Guenther

Celem badania było rozstrzygnięcie, czy ojczyzna była wartością dla młodego pokolenia – na przykładzie studentów Politechniki Poznańskiej. Badanie przeprowadzono w dwóch etapach – w 1990 i 1994 roku. W obu zastosowano technikę ankiety i wywiadu swobodnego. Analiza wyników pozwoliła stwierdzić, że ojczyzna była postrzegana przez badaną młodzież jako dobro wspólne. Interpretowano ją przede wszystkim jako dom rodzinny (30,9%), miejsce zamieszkania (29,1%) oraz kraj urodzenia (20%). Badani z 1994 roku częściej zawężali pojęcie ojczyzny do warunków bardziej prywatnych, znanych i zapewniających bezpieczeństwo. Swoją wiedzę na temat ojczystej tradycji wynoszono głównie z rodziny, książek i ze szkoły. Na dzieła literatury ojczystej składały się zdaniem badanych przede wszystkim tytuły będące lekturami szkolnymi, które zresztą często krytykowano za nieadekwatność do współczesnych realiów. Z pojęciem ojczyzny kojarzono postawy nacechowane heroizmem i bohaterstwem. Wobec ojczyzny deklarowano pozytywne emocje, potrzebę troski i chronienia jej. Jednocześnie studenci nie wykazywali dużego zainteresowania zjawiskami politycznymi i gospodarczymi w kraju.

Deskryptory TESE: wartości obywatelskie, szkoła wyższa, kraj pochodzenia, postawa, student
TESE descriptors: civic values, higher education, country of origin, attitude, student
  • Guenther, E. (1995). Ojczyzna jako wartość w opinii studentów Politechniki Poznańskiej. W: T. Frąckowiak i J. Modrzewski (red.), Socjalizacja a wartości (s. 114-125). Poznań: "Eruditus".