Tytuł badania: Uczestnictwo w kulturze młodzieży akademickiej
Data: 2008 – 2009
Badacz: Krzysztof Juszczak

Celem badania była charakterystyka uczestnictwa w kulturze wśród studentów. W badaniu uczestniczyło 98 osób studiujących na Akademii Pomorskiej w Słupsku i Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. Badaną próbę dobrano celowo (zróżnicowane środowisko pod względem wieku i miejsca zamieszkania). 67% badanej populacji stanowiły kobiety. 31,6% respondentów pochodziło z miast do 50 tysięcy mieszkańców, 27,6% – ze wsi. Połowa badanych ukończyła naukę w szkole średniej w roku podjęcia studiów, a 30,6% respondentów miało ponadpięcioletnią przerwę w nauce. 25,5% ankietowanych odwiedzało w ciągu semestru muzea – 22 osoby jeden raz, a trzy – więcej niż raz. 19 ankietowanych widziało wystawy, w tym 10 osób jeden raz, dziewięć – więcej niż raz. W operze i filharmonii była jedna osoba, a w teatrze – ośmiu studentów. 23,5% badanych zadeklarowało, że w ciągu semestru odwiedzili jeszcze inne instytucje kultury. Na podstawie wyników badania nie zauważono korelacji pomiędzy miejscem zamieszkania i wiekiem a uczestnictwem w kulturze. Czynnikiem różnicującym częstotliwość uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych okazała się sytuacja finansowa studentów. Gdyby ankietowani mieli bardzo dobrą sytuację materialną, najchętniej chodziliby do muzeum (31,6% wskazań) oraz na wystawy (26,5%). Do teatru wybierałoby się chętniej 11% respondentów, a na spektakle muzyczne – 3%. 53,1% studentów w ciągu semestru bywało w pubach, 46,9% – w kinie, tyle samo osób na festynach. 18,4% oglądało zawody sportowe, a 17,3% chodziło na koncerty muzyki innej niż poważna. 7,1% aktywnie uczestniczyło w kulturze – dwie osoby śpiewały w chórze, jedna tańczyła artystycznie, jedna grała na instrumencie, dwie osoby brały udział w warsztatach plastycznych, jedna – w warsztatach teatralnych. 94,9% młodzieży akademickiej codziennie oglądało telewizję: 74,4% polską, 25,6% oprócz polskiej także stacje zagraniczne. 40,8% badanych najchętniej oglądało filmy fabularne, 30,6% – programy rozrywkowe i satyryczne, 27,6% – teleturnieje. Spektakle teatralne w telewizji widywało 6,1% badanych. Spośród osób słuchających radia 43,9% szukało najczęściej audycji z muzyką rockową. 30,1% respondentów zadeklarowało czytelnictwo prasy (codziennie albo prawie codziennie). Prasę czytali częściej mężczyźni i osoby pochodzące z miast. 13,3% nigdy nie sięgało po gazety. 19,4% deklarowało czytanie tygodników albo miesięczników (regularne); w tym wypadku po tego typu czasopisma sięgały częściej kobiety. 50% studentów płci męskiej czytywało książki przygodowo-sensacyjne. Kobiety chętniej sięgały po książki o treści miłosnej (19,4% wskazań) oraz przygodowej (22,4%). 11,2% zadeklarowało czytanie literatury pięknej (średnio dwa razy w ciągu semestru). Nieco ponad 4% studentów sięgało po literaturę popularnonaukową.

Deskryptory TESE: kultura, kino, edukacja artystyczna, edukacja teatralna, muzeum, muzyka
TESE descriptors: culture, cinema, art education, drama, museum, music
  • Juszczak, K. (2009). Uczestnictwo w kulturze młodzieży akademickiej. Przegląd Humanistyczny. Pedagogika. Politologia. Filologia, 2, 107-113.