Tytuł badania: Uczestnictwo w pozaszkolnej aktywności ruchowej młodzieży z Częstochowy
Data: 2008
Badacz: Joanna Rodziewicz-Gruhn

Badanie przeprowadzono wiosną 2008 roku. Objęto nim uczniów liceów ogólnokształcących w Częstochowie; próba poddana badaniu obejmowała 200 respondentów, w tym 100 dziewcząt i 100 chłopców. Średnia wieku uczniów: 18,2 roku. Do zebrania materiału wykorzystano metodę sondażu diagnostycznego. Prawie codziennie ćwiczyło 10% dziewcząt i 18,1% chłopców, trzy razy w tygodniu odpowiednio 11,6% i 8,3%, dwa razy w tygodniu po 15%, w czasie weekendów 26% i 36,3%, w czasie ferii i wakacji 25% i 16,4%. Aktywności fizycznej w ogóle nie podejmowało 11,6% dziewcząt oraz 5,9% chłopców. Sporty uprawiane przez dziewczęta: bieganie (9,6% wskazań), atletyka terenowa (4,3%), jazda na rowerze (4,3%), pływanie (28%), wycieczki (21,9%), jazda na rolkach (10,5%), aerobic (8,7%), ćwiczenia siłowe (2,6%), gry zespołowe (4,3%). Sporty uprawiane przez chłopców: bieganie (14,4% wskazań), atletyka terenowa (2%), jazda na rowerze (23,7%), pływanie (17,5%), wycieczki (7,2%), jazda na rolkach (5,1%), aerobic (0%), ćwiczenia siłowe (8,2%), gry zespołowe (15,4%). Uczennice podejmowały aktywność fizyczną przede wszystkim dla utrzymania dobrej kondycji (19,2% wskazań), ładnej sylwetki (17,3%) oraz dla dobrego samopoczucia (14,4%). Natomiast chłopcy ćwiczyli dla uzyskania sportowej sylwetki (19,5%), utrzymania dobrej sprawności fizycznej (17%) oraz dla zdrowia (13,4%). Młodzież ćwiczyła przede wszystkim ze znajomymi – 46,7% wskazań dziewcząt i 66% chłopców. Samotną aktywność podejmowało 35,4% dziewcząt i 22% chłopców.

Autorskie słowa kluczowe: dziewczęta, chłopcy, pozaszkolna aktywność ruchowa
Author's Keywords: girls, boys, extra-school physical activity
Deskryptory TESE: sprawność, wychowanie fizyczne, rozwój fizyczny, płeć, płeć męska, płeć żeńska, zajęcia pozalekcyjne
TESE descriptors: efficiency, physical education, physical development, gender, male, female, supervised study
  • Rodziewicz-Gruhn, J. (2012). Uczestnictwo w pozaszkolnej aktywności ruchowej młodzieży z Częstochowy. Prace Naukowe Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Kultura Fizyczna, XI, 159-168.