Tytuł badania: Osoby starsze w opinii studentów
Data: [2008]
Badacz: Anna Kozdroń, Ewa Kozdroń, Paweł F. Nowak

Badanie miało na celu poznanie opinii studentów na specjalizacjach zorientowanych na pracę z osobami starszymi na temat ludzi starych. Ankietą objęto 98 studentów drugiego roku studiów pierwszego stopnia w Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie (kierunek: turystyka i rekreacja, specjalizacja kinezygeroterapia) oraz Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu (kierunek: pedagogika, specjalność pedagogika socjalna, pozwalająca na podjęcie pracy w charakterze gerontologa, gerontopedagoga, wychowawcy ludzi starszych, doradcy geragogicznego czy kreatora czasu wolnego). W badaniu wykorzystano kwestionariusz A.E. Sękowskiego (1999) składający się z 28 stwierdzeń pozytywnych i negatywnych na temat ludzi starszych. Wyniki badania pozwoliły stwierdzić, że pomimo negatywnego stereotypu osób starszych w społeczeństwie młodzież kształcąca się na kierunkach umożliwiających pracę z ludźmi starszymi myślała o nich w kategoriach pozytywnych i dostrzegała pozytywną rolę, jaką mogli odegrać w społeczeństwie. Studenci PWSZ częściej niż studenci AWF zgadzali się ze stwierdzeniami pozytywnymi, zawartymi w ankiecie, rzadziej natomiast zgadzali się z twierdzeniami negatywnymi, wykazując się tym samym bardziej przychylnym stosunkiem do ludzi starszych. Przykładem mogło być stwierdzenie: Większość osób starszych to ludzie dziwni i trudno z nimi nawiązać kontakt, z którym nie zgodziło się 23% studentów AWF i 44% studentów PWSZ.

Autorskie słowa kluczowe: stereotypy, osoby starsze, edukacja ukierunkowana
Deskryptory TESE: wiek, postawa, szkoła wyższa, kształcenie specjalne, student
TESE descriptors: age, attitude, higher education, special needs education, student
  • Kozdroń, A., Kozdroń, E. i Nowak, P.F. (2008). Osoby starsze w opinii studentów. W: J.T. Kowaleski i P. Szukalski (red.), Pomyślne starzenie się w perspektywie nauk społecznych i humanistycznych (s. 204-215). Łódź: Zakład Demografii i Gerontologii Społecznej UŁ.