Tytuł badania: Jakość życia seniorów ze środowiska wielko- i małomiejskiego
Data: marzec 2009 – kwiecień 2009
Badacz: Łukasz Koper, Marta Koszczyc

Przedmiotem badania była jakość życia seniorów z terenów Dolnego Śląska. Badania miały charakter pilotażowy. Sformułowano następujące pytania: w jakich obszarach uczestnicy badań osiągali najwyższy poziom zadowolenia z życia; czy miejsce zamieszkania seniorów różnicuje badane grupy pod względem poziomu jakości życia. W badaniu uczestniczyło 69 osób z Wrocławia i Jawora. 40 respondentów było uczestnikami programu @ktywny Senior, a 29 – uniwersytetu trzeciego wieku. Do zebrania materiału wykorzystano polską wersję Indeksu Jakości Życia Ferrans i Powers (odpowiedzi udzielane za pomocą skali Likerta od bardzo zadowalające do bardzo nieważne). Wyniki dotyczyły czterech podskal: funkcjonowanie zdrowotne, społeczno-ekonomiczne, psychologiczno-duchowe oraz rodzinne. Maksymalnie można było uzyskać 30 punktów. Średnia punktacja ogólnej jakości życia wyniosła: 18,08 punktów wśród osób z programu @S, a 17,78 wśród słuchaczy UTW. W podskali zdrowia respondenci uzyskali średnio 17,69 punktów (@S) i 17,14 (UTW), w podskali społeczno-ekonomicznego funkcjonowania – średnio 18,39 punktów (@S) i 18,43 (UTW), w podskali psychologicznego funkcjonowania: 18,18 punktów (@S) oraz 17,72 (UTW), a w podskali rodzinnej: 19,51 punktów (@S) i 19,81 (UTW). Uznano, że deklarowane odczuwanie jakości życia wśród seniorów z Dolnego Śląska jest zadowalające; można przypuszczać, że jest to wynik zaangażowania badanych w rozwój osobisty i życie społeczne przez uczestnictwo w programie dla seniorów i uczęszczanie na uniwersytet trzeciego wieku. Nie stwierdzono różnicy między seniorami z ośrodka wielkomiejskiego i małomiejskiego w zakresie postrzeganej jakości życia. Warto – jak pokazały wyniki badania – organizować programy promujące aktywny styl życia wśród dorosłych ludzi i seniorów, by mogły one wpłynąć na podnoszenie zadowolenia z życia w jego różnych wymiarach.

Author's Keywords: quality of life, aging, activity theory
Deskryptory TESE: sprawność, pedagogika czasu wolnego, zajęcia rekreacyjne, obszar miejski, ustawiczne doskonalenie zawodowe
TESE descriptors: efficiency, leisure education, leisure activities, urban area, continuing professional development
  • Koszczyc, M. i Koper, Ł. (2011). Jakość życia seniorów ze środowiska wielko- i małomiejskiego. Rozprawy Naukowe Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, 35, 165-168.