Tytuł badania: Legalne substancje psychoaktywne – rozpowszechnienie używania
Data: 2010
Badacz: Artur Malczewski

Badaniem ankietowym dotyczącym używania alkoholu i leków objęto osoby w wieku 15-64 lat (N = 3900). Wyniki badania ujawniły, że alkohol częściej spożywali mężczyźni (87,3%) niż kobiety (56,9%). Zależność ta dotyczyła zarówno piwa, jak i wódki. W przypadku wina odsetki badanych różnej płci były wyrównane (mężczyźni – 68,5%, kobiety – 68%). Analiza pytań dotyczących wzorów picia alkoholu pozwoliła stwierdzić, że napoje spirytusowe spożywano najczęściej od dwóch do pięciu razy w miesiącu, podobnie wino. Natomiast w przypadku piwa częstotliwość jego spożywania sięgała maksimum dwóch razy w tygodniu. Największa częstotliwość picia jakiegokolwiek napoju alkoholowego wynosiła od dwóch do trzech razy w miesiącu. Zdecydowana większość badanych deklarowała, że nie prowadziła pojazdów mechanicznych pod wpływem alkoholu w czasie miesięcy poprzedzających badanie. W próbie ogólnopolskiej 8% przyznało się do takiego zachowania. Zażywanie kiedykolwiek w życiu leków uspokajających lub nasennych z zalecenia lekarza zadeklarowało 7,9% respondentów, w ciągu roku poprzedzającego badanie – 5%, a w przeciągu ostatniego miesiąca – 2,9%. Rzadziej stosowano tego rodzaju leki bez zalecenia lekarza. Odsetki wynosiły wtedy odpowiednio – 4,9%, 3,3% oraz 2%. Kobiety częściej zażywały leki psychoaktywne, niezależnie od tego, czy z zaleceniem lekarza, czy bez, oraz niezależnie od rozpatrywanego okresu. Rodzice jako najskuteczniejsza instytucja w zakresie profilaktyki uzależnień zostali wskazani przez 38,6% młodzieży. W porównaniu z pomiarem z 2006 roku (45,1%) rodzina uzyskała mniej wskazań. Szkoła znalazła się na drugim miejscu pod względem wskazań – 22,3% uważało, że system oświaty jest najskuteczniejszą instytucją profilaktyki wśród młodzieży. Odsetek ten znacznie wzrósł w stosunku do 2006 roku, kiedy to jedynie 8,6% badanych wskazało na szkoły. Na trzecim miejscu znalazły się organizacje pozarządowe (9,3%), w stosunku do których zaufanie respondentów nieco spadło (10,5%). Policję wskazało 7,6% respondentów w porównaniu z 4,2% w 2006 roku. Kościół znalazł się na piątym miejscu – 2% wskazań, czyli nieco więcej niż w 2006 roku (2%). Analiza widoczności poszczególnych instytucji związanych z profilaktyką i pomocą w zakresie uzależnień ujawniła, że respondenci najczęściej słyszeli o grupach Anonimowych Alkoholików (92,9%), następnie o ogólnopolskiej kampanii Brałeś? Nie jedź! Po narkotykach rozum wysiada (75,8%) oraz o poradniach dla osób uzależnionych od narkotyków (71,3%). Swoją wiedzę na temat problemu narkotyków i narkomanii badani czerpali głównie z telewizji (56%) oraz radia (36,6%), którego znaczenie wzrosło w stosunku do 2006 roku (24,4%).

Deskryptory TESE: zachowania społeczne, dziecko zagrożone, szkoła, rodzice, profilaktyka
TESE descriptors: social behaviour, child at risk, school, parents, prevention
  • Malczewski, A. (2012). Legalne substancje psychoaktywne – rozpowszechnienie używania. Remedium, 10, 28-29.