Tytuł badania: Problem krzywdzenia dzieci. Postawy i doświadczenia profesjonalistów z dzielnicy Warszawa Praga-Południe
Typ badania: cykliczne
Data: 2007
Badacz: Monika Sajkowska

Celem badania była diagnoza poziomu wiedzy na temat krzywdzenia dzieci oraz oszacowanie zmiany, jaka zaszła w sposobie postrzegania przez profesjonalistów zjawiska krzywdzenia dzieci od poprzedniego badania, tj. od roku 1998. Badanie wśród profesjonalistów (pracowników socjalnych, pedagogów, nauczycieli, pielęgniarek), zatrudnionych w szkołach, ośrodkach pomocy społecznej lub poradniach zdrowia na terenie warszawskiej dzielnicy Praga-Południe, przeprowadzono za pomocą techniki ankiety audytoryjnej podczas szkoleń Fundacji Dzieci Niczyje. 330 respondentów odpowiadało na pytania o szacunki skali zachowań krzywdzących dzieci, społeczne przyzwolenie na szerzenie się zjawiska, postawę wobec stosowania przez rodziców kar cielesnych wobec dzieci itp. Wyniki badania potwierdzają wzrost (w porównaniu z poprzednią edycją badania) przypadków krzywdzenia dzieci w ich własnych rodzinach, natomiast aż 50% respondentów jest przekonanych, że zjawisko to występuje w więcej niż połowie polskich rodzin. Jednocześnie badani zwrócili uwagę na pozytywny wpływ na krzywdzone dzieci pracy interdyscyplinarnej, której podejmują się instytucje z Pragi-Południe.

Deskryptory TESE: krzywdzenie dzieci, obszar miejski, środowisko społeczno-kulturowe, dziecko zagrożone, administracja edukacyjna
TESE descriptors: child abuse, urban area, socio-cultural environment, child at risk, educational administration
  • Sajkowska, M. (2007). Problem krzywdzenia dzieci. Postawy i doświadczenia profesjonalistów z dzielnicy Warszawa Praga Południe. Pobrane z http://fdn.pl/badania