Tytuł badania: Społeczny wydźwięk nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie
Data: 4 sierpnia 2011 – 12 sierpnia 2011
Badacz:

Celem badania było uchwycenie zmian w zakresie postaw społecznych oraz działań podejmowanych w związku z nowelizacją ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (Dz.U. nr 125, poz. 842). Badaniem objęto reprezentatywną próbę 1005 dorosłych mieszkańców Polski w wieku 15-75 lat. Wyniki badania porównano z wynikami badania CBOS-u z 2008 roku Społeczne przyzwolenie na bicie dzieci. Analiza uzyskanych wyników pozwoliła stwierdzić niewielki spadek w poziomie aprobaty dla stosowania klapsów wobec dzieci, który wyniósł dziewięć punktów procentowych (z 78% w 2008 roku do 69% w 2011 roku). Jednocześnie stwierdzono wzrost o osiem punktów procentowych odsetka osób wyrażających dezaprobatę wobec stosowania klapsów (z 19% do 27%). Zmniejszyła się również społeczna aprobata dla bicia dzieci w formie lania (z 41% do 36%). Ze zdaniem, że bicie dziecka jest w niektórych sytuacjach najbardziej skuteczną metodą wychowawczą, nie zgodziło się 71%, czyli więcej osób niż w przypadku analogicznego pytania w badaniu CBOS-u z 2008 roku (50%). Aprobata bicia jako metody wychowawczej dotyczyła zatem w 2008 roku 33%, a w 2011 – 21% badanych.

Deskryptory TESE: dziecko zagrożone, przemoc, relacja rodzice – dziecko, rodzina, prawa dziecka
TESE descriptors: child at risk, violence, parent-child relation, family, rights of the child
  • Społeczny wydźwięk nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. (2012). Problemy Opiekuńczo-Wychowawcze, 3, 3-9.