Tytuł badania: Miłość w świecie wartości grup subkulturowych
Data: [2010]
Badacz: Ewa Sowa

Badanie przeprowadzono w celu charakterystyki systemu wartości preferowanych przez współczesną młodzież należącą do subkultur. Do zebrania materiału badawczego zastosowano sondaż diagnostyczny. Próbę badawczą stanowiła grupa 300 osób, spośród których 100 deklarowało przynależność do subkultury hip-hopowej (z przewagą mężczyzn), 100 – do subkultury techno-fanów (z przewagą kobiet), 100 – do szalikowców (z przewagą mężczyzn). Wśród badanych ogółem znalazło się 128 kobiet oraz 172 mężczyzn. 34% młodzieży legitymowało się wykształceniem podstawowym, 25,33% – średnim, 13% – wyższym, 11,33% – zawodowym, 8,33% – pomaturalnym, 5,33% – niepełnym wyższym. Stwierdzono istotną zależność pomiędzy wykształceniem respondentów a przynależnością do poszczególnych subkultur. Wśród szalikowców i techno-fanów większość stanowiły osoby z wykształceniem podstawowym (44% i 39%), natomiast wśród hip-hopowców – z wykształceniem średnim (36%). W trakcie badania uczniami technikum było 38,33% ankietowanych, studentami – 21,33%, uczniami liceum – 7,33%, gimnazjalistami – 3,67%, słuchaczami studium – 2,67%, uczniami szkoły zawodowej – 2,33%, pracowało – 21,67%, natomiast status bezrobotnego miało 2% respondentów. Analiza wyników ujawniła, że w subkulturach hip-hopowców i techno-fanów znalazło się zdecydowanie więcej studentów niż wśród szalikowców (tu przeważały osoby pracujące). Niemal połowa ankietowanych pochodziła ze wsi (44,33%), jedna trzecia – z miasta powyżej 100 tys. mieszkańców. Na podstawie uzyskanego materiału wykazano, że blisko połowa badanej młodzieży (47%) uznała małżeństwo za dobre rozwiązanie dla osób żyjących ze sobą bez ślubu, 18,7% twierdziło, że małżeństwo nie ma znaczenia, jeśli ludzie się kochają, 12%, zgodnie z chrześcijańską teorią, uznawało małżeństwo za bezwzględną konieczność związku, natomiast 3% stwierdziło, że lepiej nie brać ślubu (nawet jeśli osoby łączy prawdziwe i szczere uczucie), ponieważ nie wiadomo, co może się wydarzyć w przyszłości. Analiza powyższych odpowiedzi pod względem przynależności do subkultur ujawniła, że za braniem ślubu opowiedziała się zdecydowana większość szalikowców (67%), z kolei poparcie dla małżeństwa wśród techno-fanów i hip-hopowców wyniosło odpowiednio 44% i 30%. Za najważniejszy atrybut związku partnerskiego badani uznali miłość (24,98%), w dalszej kolejności: seks (14,01%), zrozumienie (11,15%), wsparcie (9,22%), odpowiedzialność (8,57%), wzajemną pomoc (6,55%) oraz zaangażowanie (5,94%). Na pytanie o definicję prawdziwej miłości szalikowcy w większości odpowiedzieli, że jest to najgłębsze i najważniejsze uczucie (43,12%), wśród hip-hopowców przeważało określenie najważniejszej wartości w życiu (37,50%), natomiast techno-fani opisali ją przede wszystkim jako całkowite poświęcenie dla innej osoby (35,25%).

Deskryptory TESE: młodzież, odpowiedzialność, postawa, rozumienie, środowisko społeczno-kulturowe
TESE descriptors: youth, responsibility, attitude, comprehension, socio-cultural environment
  • Sowa, E. (2011). Miłość w świecie wartości grup subkulturowych. Wszystko dla Szkoły, 2, 6-7.