Tytuł badania: Innowacyjne programy dokształcania i doskonalenia zawodowego na potrzeby MSP
Data: 2006
Badacz: Iwona Kacak, Wojciech Oparcik, Tomasz Sułkowski

Celem badania była diagnoza potrzeb edukacyjnych pracowników małych i średnich przedsiębiorstw. Badania przeprowadzono (za pomocą kwestionariusza diagnostycznego) wśród kadry zarządzajacej i pracowniczej 200 przedsiębiorstw zaliczających się do strefy najmniej innowacyjnej, a zatem m.in.: obuwnictwo, odzież, poligrafia, fotografia, drewno. Monitorowane firmy znajdowały się w czterech województwach: podlaskim, podkarpackim, kujawsko-pomorskim oraz do w byłym województwie radomskim. Opracowanie wyników pozwoliło na skonstruowanie modułowego innowacyjnego programu szkolenia dla pracowników MSP pt. System sterowania nadrzędnego i wizualizacji procesów przemysłowych.

Deskryptory TESE: przedsiębiorstwo, związek między szkoleniem a zatrudnieniem, szkolenie praktyczne, dostosowanie do potrzeb rynku pracy, małe i średnie przedsiębiorstwa, innowacja edukacyjna
TESE descriptors: enterprise, training-employment relation, practical training, employability, small and medium-sized enterprise, educational innovation