Tytuł badania: Rodzina pochodzenia a wizja rodziny prokreacji
Data: kwiecień 2005 – maj 2005
Badacz: Inga Jaguś

Celem badania była diagnoza obrazu rodziny pochodzenia oraz poznanie planów matrymonialnych i rodzinnych młodzieży akademickiej studiującej w Lublinie. Analizę badawczą przeprowadzono w oparciu o 1108 kwestionariuszy, wypełnionych przez studentów takich uczelni jak Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Katolicki Uniwersytet Lubelski, Akademię Medyczną, Akademię Rolniczą oraz Politechnikę Lubelską. Zebrany materiał badawczy pozwolił wykazać, że zdaniem 60,6% respondentów małżeństwo jest instytucją potrzebną, a raczej potrzebną według 31,2% (łącznie 91,8% badanych – co pokrywało się z liczbą małżeństw zawartych przez rodziców uczestników badania). Ujawniono ponadto, że w opinii 56% respondentów najlepszym wiekiem do zawarcia małżeństwa dla kobiety jest przedział 25-29 lat (33,8% wskazało okres od 20. do 24. roku życia). Ten sam wiek uznano w większości za najwłaściwszy do zawarcia małżeństwa również dla mężczyzny (jednak odsetek studentów, którzy byli tego zdania, wynosił 70,8%). Na podstawie wypełnionych ankiet stwierdzono także pozytywny stosunek respondentów do form alternatywnych wobec małżeństwa i rodziny. Badani najmniej pozytywnie postrzegali związki homoseksualne, najbardziej akceptowali natomiast wspólne życie bez legalizacji związku. Stwierdzono również, że płeć różnicowała stosunek badanych do rozwodu, który był akceptowany jako zjawisko życia społecznego przez 58,5% kobiet i 39,7% mężczyzn. Odpowiedzi respondentów ujawniły ponadto, że dominującym modelem rodziny zarówno w preferencjach badanych, jak i w ich rodzinach pochodzenia był model dwa plus dwa. Rodzice z trójką dzieci znaleźli się jako model na drugim miejscu, natomiast rodzina z jednym dzieckiem na miejscu trzecim wśród preferencji oraz czwartym wśród rodzin pochodzenia.

Deskryptory TESE: relacja rodzice – dziecko, postawa, rodzina, planowanie, zachowania społeczne
TESE descriptors: parent-child relation, attitude, family, planning, social behaviour
  • Jaguś, I. (2007). Rodzina pochodzenia a wizja rodziny prokreacji. Raport z badań. Roczniki Socjologii Rodziny, 18, 57-71.