Tytuł badania: Rzeczywisty i pożądany rodzaj płci psychologicznej wśród studentów i osób pracujących
Data: 2004 – 2005
Badacz: Elżbieta Stojanowska

Badanie przeprowadzono w celu odpowiedzi na pytanie o różnice w postrzeganiu rzeczywistej i pożądanej płci psychologicznej między osobami w okresie wczesnej oraz średniej dorosłości. Weryfikacji poddano następujące hipotezy: Niezależnie od wieku i płci fizycznej badanych pożądany poziom cech męskich jest wyższy od pożądanego poziomu cech kobiecych. W grupie osób pracujących posiadany i pożądany poziom cech męskich i kobiecych zależy od charakteru pracy. Próbę badawczą stanowiło 968 studentów (w tym 452 mężczyzn oraz 516 kobiet, średnia wieku wynosiła 20 lat) oraz 720 osób pracujących (w tym 317 mężczyzn i 403 kobiet ze średnią wieku 44 lat). Pracę wykonywaną przez badanych podzielono na kobiecą, męską i uniwersalną, zgodnie ze społeczną typizacją. Do zawodów zdominowanych przez płeć żeńską zakwalifikowano: pielęgniarki, nauczycielki w przedszkolu i młodszych klasach szkoły podstawowej, sekretarki, pracownice biurowe, pracowników socjalnych, lekarzy pediatrów; do zawodów zdominowanych przez mężczyzn zaliczono: wojskowych, policjantów, informatyków, elektryków, kierowców taksówek; wśród osób wykonujących uniwersalny rodzaj pracy znaleźli się: księgowi, agenci ubezpieczeniowi, pracownicy banku, lekarze (interniści, stomatolodzy), kuratorzy sądowi, handlowcy. Do zebrania materiału badawczego zastosowano Inwentarz Płci Psychologicznej (IPP) w wersji oryginalnej oraz w wersji pożądanej. W wyniku przeprowadzonego badania stwierdzono, że kobiety charakteryzowały się wyższym nasileniem cech kobiecych, a mężczyźni wyższym nasileniem cech męskich w porównaniu z płcią przeciwną. Dodatkowo wykazano, że większość osób biorących udział w badaniu chciała mieć wyższe natężenie cech męskich niż kobiecych. Zgodnie z uzyskanym materiałem ponad 50% kobiet chciało posiadać cechy androgyniczne i ok. 25% – męskie, a jedynie od 2% do 5% – typowo kobiece. W grupie mężczyzn 50% badanych chciało mieć typowo męską płeć psychologiczną, a ok. 40% – płeć androgyniczną. Wiek okazał się czynnikiem różnicującym obraz posiadanej i pożądanej płci tylko w grupach kobiet. Okazało się, że młodsze respondentki częściej były i częściej pragnęły być androgyniczne niż ankietowane pracujące w wieku średniej dorosłości.

Deskryptory TESE: płeć, płeć męska, płeć żeńska, praca, student, postawa, zachowania społeczne
TESE descriptors: gender, male, female, labour, student, attitude, social behaviour
  • Stojanowska, E. (2007). Rzeczywisty i pożądany rodzaj płci psychologicznej wśród studentów i osób pracujących. Studia Psychologica, 7, 151-168.