Tytuł badania: Wyobrażenia młodzieży w Polsce o małżeństwie
Data: listopad 2004 – styczeń 2005
Badacz: Tomasz Biernat, Leon Dyczewski, Paweł Sobierajski, Justyna Szulich-Kałuża

Celem badania była charakterystyka wyobrażeń młodzieży na temat małżeństwa. Do zebrania materiału posłużono się kwestionariuszem ankiety, który wypełniło 2351 osób. W badaniu wzięła udział młodzież (uczniowie i studenci) z dużych miast (Warszawa, Gdańsk, Bydgoszcz, Lublin, Toruń), średnich (Płock, Inowrocław, Chełm, Tomaszów Lubelski, Zamość) i małych (Sochaczew, Chojnice, Chełmża), a także ze wsi (Adamów, Gronowo). W badanej próbie znaleźli się studenci trzeciego i czwartego roku oraz uczniowie z ostatnich klas szkół średnich ogólnokształcących i zawodowych. Wśród badanych znalazło się 93,4% osób, które deklarowały przynależność do Kościoła katolickiego, 0,2% – do Kościoła prawosławnego albo ewangelickiego, 1,3% – do innych grup religijnych. 5% badanych nie identyfikowało się z żadną grupą religijną. W opinii 7,1% młodzieży małżeństwo to przestarzała instytucja; sądziło tak 6,4% kobiet i 7,9% mężczyzn. 75,1% uważało, że małżeństwo ma i będzie miało duże znaczenie (76,5% kobiet i 73,5% mężczyzn). Nie miało zdania na ten temat 17,8% respondentów. Blisko co trzeci badany aprobował zrównoważenie związków partnerskich z małżeństwami – łącznie 36,2%, w tym 37% kobiet i 35,2% mężczyzn. 42,3% było przeciwnych takiemu rozwiązaniu, w tym 41,6% kobiet i 43% mężczyzn. 22,8% ankietowanych uważało, że pary homoseksualne powinny mieć prawo do ślubu. Taką opinię wyrażały częściej kobiety niż mężczyźni – odpowiednio 27,8% i 17,3%. Za prawem do ślubu i adopcji dzieci przez pary homoseksualne opowiedziało się 3,8% badanych, w tym 5,1% kobiet i 2,3% mężczyzn. Przeciwnych ślubom par homoseksualnych było 63,4% respondentów. 10,1% nie wyraziło zdania na temat ślubów branych przez pary homoseksualne. 19,1% młodzieży sprzeciwiało się rozwodom (częściej mężczyźni niż kobiety – odpowiednio 23,4% i 15%). Za rozwodami z poważnych powodów było 76,2% badanych, w tym 82,1% kobiet i 69,9% mężczyzn. Do powodów, dla których można rozwieść się z małżonkiem, badani zaliczyli: przemoc (90,2%), niewierność (54,8%), kłótnie i problemy nie do rozwiązania (35,6%), uzależnienie (32,1%), wygaśnięcie miłości (21,6%) i in.

Deskryptory TESE: rodzina, rodzice, młodzież, postawa, zachowania społeczne
TESE descriptors: family, parents, youth, attitude, social behaviour
  • Biernat, T., Dyczewski, L., Sobierajski, P. i Szulich-Kałuża, J. (2007). Wyobrażenia młodzieży w Polsce o małżeństwie. Paedagogia Christiana, 1, 137-155.