Tytuł badania: W kierunku edukacji międzykulturowej. Parafialna Szkoła Romska w Suwałkach
Data: 2007
Badacz: Joanna Cukras-Stelągowska, Jakub Stelągowski

Celem badania było ukazanie fenomenu edukacyjnego w postaci jedynej w Polsce szkoły dla dzieci romskich w Suwałkach. Przeprowadzono analizę przypadku (case study) w Parafialnej Szkole Romskiej w Suwałkach, założonej przez ks. Jerzego Zawadzkiego we współpracy z Jackiem Milewskim w 1994 roku i znajdującej się pod merytorycznym nadzorem Kuratorium Oświaty w Białymstoku. Badanie ujawniło rosnącą świadomość wielokulturowości wśród nauczycieli zatrudnionych w szkole oraz odchodzenie od stereotypów i uprzedzeń na temat Romów. Z kolei w grupie romskich dzieci wykształcało się pozytywne nastawienie do szkoły, jej organizacji i wymagań. Wśród istotnych problemów funkcjonowania szkoły stwierdzono nieskuteczność polityki socjalnej, trudności ekonomiczne romskich rodzin oraz bariery adaptacji w suwalskich szkołach. Działalność romskiej szkoły, w tym w szczególności J. Milewskiego, pomogła rozpropagować ideę różnorodności kulturowej w Suwałkach, co ułatwiło podejmowanie dialogu ze społecznością romską, w tym z uczniami romskimi i ich rodzicami, przyczyniając się do przeciwdziałania wykluczaniu Romów ze społeczności polskiej oraz z polskiego systemu edukacji.

Author's Keywords: education, Romany school, parents, children, intercultural education, monograph
Deskryptory TESE: integracja społeczna, romski, społeczność lokalna, środowisko społeczno-kulturowe, szkoła podstawowa, relacje międzygrupowe, tożsamość kulturowa
TESE descriptors: social integration, Romani, local community, socio-cultural environment, primary school, intergroup relations, cultural identity
  • Cukras-Stelągowska, J. i Stelągowski, J. (2009). W kierunku edukacji międzykulturowej. Parafialna Szkoła Romska w Suwałkach. Kultura i Edukacja, 1(70), 111-127.