Tytuł badania: Rola ojca w rodzinie w świetle badań maturzystów z diecezji siedleckiej
Data: [2009]
Badacz: Marian Zdzisław Stepulak

Badanie przeprowadzono w celu analizy opinii młodzieży na temat roli ojca w rodzinie. Próbę badawczą stanowiło 867 maturzystów z diecezji siedleckiej (w tym 524 dziewcząt oraz 353 chłopców). Materiał badawczy zebrano za pomocą ankiety psychologicznej. W wyniku przeprowadzonego badania stwierdzono, że najliczniejszą grupę stanowiły osoby określające siebie jako średnio religijne (43,26% chłopców i dziewcząt). Zgodnie z deklaracjami ankietowanych osoby religijne stanowiły 38,52%, a odsetek osób bardzo religijnych wynosił 1,27% (9,34% uczniów zaznaczyło wskaźnik „słabo religijny”, 3,46% – „poszukujący”, 3,46% – „niereligijne”, 0,69% – „niereligijne walczące”). Uzyskane wyniki świadczyły ponadto o prawidłowych, dobrych i przyjaznych relacjach badanej młodzieży z ojcem (70,95%). Dodatkowo zanotowano, że lepszy kontakt z ojcem mieli chłopcy (74,40%) niż dziewczęta (68,70%). Jako złe określiło swoje relacje 13,80% uczniów. Wśród najczęściej uznawanych za pozytywne cechy ojca wymieniano opiekuńczość i miłość (27,76%), w dalszej kolejności: pracowitość (26,00%), wyrozumiałość (13,46%), otwartość (12,62%), szczerość (11,87%) oraz poczucie humoru (8,27%). Wśród negatywnych cech dominowała nerwowość, a nawet agresywność (47,35%), następnie respondenci wskazywali nieczułość (18,30%), zawziętość (17,71%), egoizm (9,45%) oraz uwikłanie w nałogi (6,49%). Wykazano ponadto, że zdaniem większości badanych (78,35%) rola ojca w wychowaniu dziecka jest bardzo ważna, za niewielką uznało ją 10,48% ankietowanych, natomiast za niepotrzebną – 3,02%.

Autorskie słowa kluczowe: ojciec, ojcostwo, system rodziny, obraz ojca, wychowanie religijne
Author's Keywords: father, fatherhood, family system, father's image, religious formation
Deskryptory TESE: relacja rodzice – dziecko, rodzice, młodzież, postawa, wychowanie dziecka
TESE descriptors: parent-child relation, parents, youth, attitude, child rearing
  • Stepulak, M.Z. (2010). Rola ojca w rodzinie w świetle badań maturzystów z diecezji siedleckiej. Roczniki Nauk o Rodzinie, 2, 63-80.