Tytuł badania: Wzorce i korelaty zaufania politycznego polskich nastolatków
Data: [2002]
Badacz: Roman Dolata, Adam Frączek

Analizie poddano wyniki zebrane w międzynarodowym badaniu CivEd Study IEA. Próbę badawczą stanowili uczniowie z 28 krajów całego świata (w populacji docelowej znalazły się osoby w wieku 14 lat – w Polsce byli to uczniowie ósmej klasy szkoły podstawowej, a próba wynosiła 3376 osób). Ogółem przebadano 93 882 uczniów. W badaniu posłużono się kwestionariuszem ankiety obejmującej pytania, za pomocą których oceniono zaufanie do sześciu instytucji życia politycznego oraz publicznego (w tym: rząd, władze gminy lub miasta, policja, sądy, partie polityczne i parlament). W porównaniu międzynarodowym różnice między krajami nie były zbyt duże. Najniższy wynik odnotowano w Słowenii, natomiast najwyższy – w Danii. Polska z wynikiem 9,9 usytuowała się na poziomie średniej w całej próbie (porównanie odpowiedzi uczniów z krajów postkomunistycznych pozwoliło wykazać, że poziom zaufania do instytucji państwa był niższy niż w innych krajach; najniższy zaobserwowano w Słowenii, najwyższy – w Słowacji; Polska zajęła w tej grupie czwarte miejsce). Ponadto stwierdzono, że korelacja między wskaźnikami instytucjonalnymi (w tym: dochód narodowy, długość życia, korupcja) jest porównywalna z siłą związku między zaufaniem politycznym a tradycją demokratyczną. Ujawniono ponadto, że najważniejszymi korelatami zaufania na poziomie makro jest wielkość dochodu narodowego na mieszkańca i poziom korupcji.

Autorskie słowa kluczowe: nastolatek
Author's Keywords: teenager
Deskryptory TESE: zachowania społeczne, społeczeństwo, polityka, postawa, młodzież
TESE descriptors: social behaviour, society, politics, attitude, youth
  • Dolata, R. i Frączek, A. (2002). Wzorce i korelaty zaufania politycznego polskich nastolatków (w międzynarodowej perspektywie porównawczej). Ruch Pedagogiczny, 1-2, 48-69.