Tytuł badania: Opinie rodziców na temat obniżenia do 6 lat wieku podjęcia obowiązku szkolnego
Data: luty 2010 – marzec 2010
Badacz: Marta Moczarska, Dorota Rojek

Celem badania była analiza postaw rodziców wobec obniżenia do sześciu lat wieku wstępowania dzieci do szkół. W ramach badania, przeprowadzonego metodą sondażu diagnostycznego w sześciu przedszkolach w Warszawie, skierowano do 91 rodziców (27 ojców, 64 matki) dzieci pięcioletnich autorski kwestionariusz ankiety Opinie rodziców na temat obniżenia wieku podjęcia obowiązku szkolnego do 6 lat. Pytania badawcze dotyczyły: planów wcześniejszego posłania dzieci do szkoły podstawowej, wyboru odpowiedniej placówki dla dziecka, oczekiwań wobec szkoły mającej uczyć sześciolatki, stopnia poinformowania o reformie dotyczącej obniżenia wieku obowiązku szkolnego, opinii na temat edukacji przedszkolnej, obaw dotyczących wcześniejszego posyłania dzieci do szkoły podstawowej. Wyniki badania wyraźnie wskazały na rozbieżność pomiędzy stanowiskiem Ministerstwa Edukacji Narodowej a opinią rodziców, którzy w większości opowiadali się za kontynuowaniem dotychczasowego rozwiązania, czyli obowiązkiem szkolnym od siódmego roku życia.

Deskryptory TESE: szkoła podstawowa, relacja rodzice – dziecko, rodzice, ustawodawstwo oświatowe, przejście z przedszkola do szkoły podstawowej, edukacja przedszkolna, ministerstwo edukacji, wiek wstępowania do szkoły
TESE descriptors: primary school, parent-child relation, parents, educational legislation, transition from pre-primary to primary education, pre-primary education, ministry of education, school starting age
  • Moczarska, M. i Rojek, D. (2011). Opinie rodziców na temat obniżenia do 6 lat wieku podjęcia obowiązku szkolnego (z uwzględnieniem zagadnień dotyczących sprawności fizycznej i postawy ciała). Lider, 11/12, 21-25.