Tytuł badania: Opinie przedstawicieli policji i straży granicznej na temat zjawiska handlu dziećmi w Polsce oraz sytuacji dzieci cudzoziemskich bez opieki przebywających na terytorium Polski. Raport z badań
Data: 2005 – 2006
Badacz: Gabriela Roszkowska

Celem badania było poznanie opinii i wniosków płynących z doświadczenia zawodowego funkcjonariuszy policji i straży granicznej biorących udział w szkoleniach na temat handlu dziećmi. Postawiono m.in. takie pytania badawcze jak np.: jak badani oceniają skalę problemu handlu dziećmi i małoletnich cudzoziemców bez opieki w Polsce; jakie grupy dzieci są, zdaniem respondentów, szczególnie narażone na niebezpieczeństwo handlu ludźmi; jakie działania są zdaniem badanych niezbędne dla poprawy systemu pomocy tym grupom dzieci. Badanie przeprowadzono za pomocą ankiety audytoryjnej na grupie 290 respondentów, z czego 239 to reprezentanci policji, a 51 straży granicznej. Wszyscy uczestniczyli wcześniej w szkoleniach o tematyce handlu dziećmi organizowanych przez Fundację Dzieci Niczyje i na co dzień mają do czynienia z dziećmi cudzoziemskimi. Szkolenia prowadzone były w ramach programu Fundacji Dzieci nie są na sprzedaż. Badanym zadano pytania m.in. o skalę problemu handlu dziećmi, profil ofiary, grupy dzieci szczególnie narażone na niebezpieczeństwo handlu ludźmi, trudności w pracy na rzecz poprawy sytuacji dzieci cudzoziemskich narażonych na zjawisko handlu ludźmi, proponowane działania naprawcze. Na podstawie wyników badania sporządzono wnioski oraz rekomendacje z wyraźnym zaznaczeniem, że badanie powinno być potraktowane jako wstęp do bardziej szczegółowego zajęcia się problemem handlu dziećmi, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji dzieci cudzoziemskich, pozostających bez opieki w Polsce i w większym stopniu narażonych na ryzyko sprzedaży.

Deskryptory TESE: cudzoziemiec, krzywdzenie dzieci, dzieci w placówkach opiekuńczych, dziecko zagrożone, migrant, umieszczenie dziecka w placówce opiekuńczej, kraj pochodzenia, kraj przyjmujący
TESE descriptors: foreigner, child abuse, children in public care, child at risk, migrant, child placement, country of origin, host country
  • Roszkowska, G. (oprac.). (2007). Opinie przedstawicieli policji i straży granicznej na temat zjawiska handlu dziećmi w Polsce oraz sytuacji dzieci cudzoziemskich bez opieki przebywających na terytorium Polski. Raport z badań. Pobrane z http://fdn.pl/badania