Tytuł badania: Sprawność fizyczna uczniów klas trzecich uczęszczających do SP33 w Częstochowie
Data: wrzesień 2008 – październik 2008
Badacz: Małgorzata Zagórska

Celem badania była analiza sprawności fizycznej uczniów klas trzecich uczęszczających do Szkoły Podstawowej nr 33 w Częstochowie. W badaniu wzięło udział 70 uczniów (54% dziewcząt oraz 46% chłopców). W szkole realizowano program edukacji motoryczno-zdrowotnej (opracowany na bazie programów: ABC... Program wychowania przedszkolnego XXI wieku, JA i moja szkoła, Wesoła szkoła). Badanie polegało na przeprowadzeniu ankiety z pytaniami zamkniętymi i otwartymi, a także na obserwacji zajęć z wychowania fizycznego i wykorzystaniu Indeksu Sprawności Fizycznej K. Zuchory. Pytania badawcze koncentrowały się na sposobie spędzania przez uczniów czasu wolnego, rodzaju wybieranych zajęć dodatkowych, motywacji uczęszczania na zajęcia pozaszkolne. Okazało się, że 73% chłopców swój wolny czas spędza na aktywnościach sportowych (odpowiedź tę wskazywała co druga dziewczynka). Ponadto co piaty uczeń uczęszcza na zajęcia pozalekcyjne związane ze sportem (u dziewcząt odsetek ten wyniósł 9%). Wśród najczęstszych motywów uczęszczania na dodatkowe zajęcia sportowe respondenci wskazywali na: realizację własnych potrzeb (83% chłopców oraz 73% dziewcząt). Wyniki badania wskazały na osiąganie lepszych wyników podczas zajęć z wychowania fizycznego przez uczniów uczęszczających na dodatkowe pozalekcyjne zajęcia sportowe.

Deskryptory TESE: wychowanie fizyczne, szkoła podstawowa, zajęcia pozalekcyjne, zajęcia pozaszkolne, zajęcia rekreacyjne, pedagogika czasu wolnego
TESE descriptors: physical education, primary school, supervised study, out-of-school-hours provision, leisure activities, leisure education
  • Zagórska, M. (2009). Sprawność fizyczna uczniów klas III uczęszczających do SP 33 w Częstochowie. Lider, 10, 23-25.