Tytuł badania: Etos czasu wolnego uczelni a preferencje stylu życia studentów
Data: 2005 – 2007
Badacz: Roman Chomicz

Celem badania była analiza sposobu spędzania czasu wolnego przez studentów, którzy byli członkami wspólnoty akademickiej. Badanie przeprowadzono wśród 271 studentów w latach akademickich 2005/2006 i 2006/2007 w Gdańsku, Ostrowie Wielkopolskim, Poznaniu i Giżycku. Respondenci studiowali na pięciu różnych kierunkach. Pytania badawcze dotyczyły rodzaju podejmowanej aktywności w czasie wolnym od zajęć na uczelni, źródeł inspiracji, zmian preferencji dokonywanych w trakcie kolejnych lat studiów. Wyniki badania zestawiono dla dwóch grup o poglądach liberalnych i tradycyjno-konserwatywnych. Generalny wniosek z badania potwierdza, że rozpoczęcie studiów ma znaczący wpływ na styl życia młodzieży i sposób spędzania przez nią czasu wolnego (dużą rolę odgrywa aktywność sportowo-rekreacyjna).

Deskryptory TESE: student, zajęcia pozaszkolne, wychowanie fizyczne, zajęcia rekreacyjne, zajęcia kulturalne, życie studenckie
TESE descriptors: student, out-of-school-hours provision, physical education, leisure activities, cultural activities, student life
  • Chomicz, R. (2010). Etos czasu wolnego uczelni a preferencje stylu życia studentów. Lider, 1, 29-30.