Tytuł badania: Picie alkoholu oraz wiedza o jego działaniu wśród studentów łódzkich szkół wyższych
Data: 2005
Badacz: Jan Chodkiewicz

Badanie miało na celu analizę zjawiska spożywania alkoholu wśród studentów w Łodzi. Badanie przeprowadzono wśród 249 studentów trzeciego roku dwóch łódzkich uczelni. Respondenci odpowiadali na pytania kwestionariusza Moje zachowania autorstwa Z. Juczyńskiego, J. Chodkiewicza i A. Pisarskiego. Poruszane kwestie dotyczyły m.in. częstotliwości i intensywności spożywania napojów alkoholowych, występowania luk w pamięci w następstwie nadmiernego spożycia oraz podejmowania ryzykownych decyzji pod wpływem alkoholu, a także przyczyn uzależnienia. Wyniki badania potwierdzają powszechność spożywania alkoholu wśród studentów, dość często ryzykujących utratę zdrowia. Jednocześnie badani studenci nie są świadomi zagrożeń, jakie niesie nadmierne, niekontrolowane spożycie alkoholu. Tylko 1,2% respondentów (tj. trzy kobiety) zadeklarowały, że nie piją alkoholu pod żadną postacią. Większość respondentów przyznała się do picia piwa. W miesiącu poprzedzającym badani trunek ten piło ponad 50% kobiet i ponad 70% mężczyzn trzy, cztery raz albo częściej; znacznie większą częstotliwość picia piwa stwierdzono wśród mężczyzn. Statystycznie istotna różnica między mężczyznami i kobietami wystąpił również w przypadku częstotliwości spożywania wódki. Nie stwierdzono różnic między kobietami i mężczyznami w zakresie picia wina. Płeć różnicowała także ilości jednorazowego spożycia wódki i piwa (różnice nie dotyczyły konsumpcji wina).

Autorskie słowa kluczowe: zachowania ryzykowne, studenci, problemy alkoholowe
Author's Keywords: students, alcohol problems
Deskryptory TESE: student, edukacja zdrowotna, zachowania społeczne, problemy zdrowotne, profilaktyka
TESE descriptors: student, health education, social behaviour, health problems, prevention