Tytuł badania: Polish Panel Survey (2013)
Kolejne lata cyklu: 1988 1993 1998 2003 2008 2013
Typ badania: cykliczne, podłużne
Data: 2013
Badacz: Katarzyna Andrejuk, Anna Baczko-Dombi, Ireneusz Białecki, Henryk Domański, Joshua K. Dubrow, Anna Firkowska-Mankiewicz, Christie Glass, Brian Green, Krystyna Janicka, Ewa Jarosz, Zbigniew Karpiński, Anna Kiersztyn, Natalie Knistner, Marta Kołczyńska, Robert Kunovich, Sheri Kunovich, Rachel Lovell, Bogdan Mach, Sandra Marquart-Pyatt, Brian Martin, Ann Oakes, Scott Orr, Elizabeth Osborn, Zbigniew Sawiński, Goldie Shabad, Ann Shadley, Joanna Sikorska, Kazimierz M. Słomczyński, Paweł B. Sztabiński, Irina Tomescu-Dubrow, Chu Wang, Ann Weaver, Kinga Wysieńska, Christina Xydias, Alexis Yamokoski, Danuta Życzyńska-Ciołek

Projekt badawczy Polish Panel Survey (POLPAN), prowadzony od 1988 roku, ma na celu zebranie unikalnego materiału panelowego, służącego do opisania struktury społecznej w Polsce i jej przekształceń zachodzących od momentu rozpoczęcia badania. Kolejne edycje realizowane są co pięć lat. Podstawa teoretyczna projektu opiera się na paradygmacie racjonalnego działania i biografii indywidualnych, rozwijanym przez Blossfelda i Perina (1998, 2001), Mayera (2009), Goldthorpe’a (2006), di Prete (2006, 2007) i Breena (2010). W 2013 roku badaniem objęto osoby, które udzieliły osobistego wywiadu w 1988, 1993, 1998, 2003 i 2008 roku, oraz osoby, o które rozszerzono próbę w 2013 roku. Liczebność próby w 1988 roku wyniosła N = 5815 (wiek badanych: 21-65 lat). W 1993 roku zredukowano losowo próbę do N = 2259 (wiek badanych: 26-71 lat), a w następnych falach starano się dotrzeć do tych samych respondentów, przy czym w 1998 i 2003 roku dołączono nowe kohorty młodzieży (odpowiednio N = 1752 + 383; N = 1474 + 225). W 2008 roku próba wyniosła N = 1825, z czego 1244 przypadki należały do części panelowej, 581 zaś – do osobnej próby młodych ludzi. W 2013 roku starano się dotrzeć do wszystkich osób biorących kiedykolwiek udział w badaniu (N = 7261). Zastosowany kwestionariusz zawierał pytania dotyczące cech społeczno-demograficznych respondentów i ich rodzin oraz postaw społeczno-politycznych. W jego skład wchodził również niewerbalny test Ravena mierzący elastyczność intelektualną oraz Nottingham Health Profile do pomiaru stanu zdrowia fizycznego i psychicznego. Wśród głównych problemów badawczych znalazły się alokacja jednostek (kto i gdzie jest ulokowany w strukturze społecznej?) oraz dystrybucja dóbr (co kto otrzymuje i za co?). Wśród zastosowanych metod statystycznych znalazły się analiza kowariancji, skalowanie wielowymiarowe, modelowanie log-liniowe, regresja logit, programowanie liniowe i analiza danych dynamicznych. Główna strona projektu: http://polpan.org/. Informacje na temat projektu znajdują się również na stronie: http://warsztatypolpan.wordpress.com/polpan/. Wszelkie dane z badania mieszczą się m.in. na stronie Archiwum Danych Społecznych: http://www.ads.org.pl/.

Deskryptory TESE: społeczeństwo, kariera szkolna, kariera zawodowa, struktura społeczna, Polska, nierówność społeczna, równość szans
TESE descriptors: society, school career, career, social structure, Poland, social inequality, equal opportunity
  • Słomczyński, K.M. i in. (2013). Podstawowe informacje o Polskim Badaniu Panelowym: POLPAN 1988-2013. Pobrane z polpan.org/publikacje-naukowe-i-prasowe/wyniki/