Tytuł badania: Cele edukacji zawodowej a cele życiowe uczniów średnich szkół zawodowych
Data: 1996 – 1997
Badacz: Stanisława Czarnecka

Badanie przeprowadzono w celu analizy celów życiowych uczniów średnich szkół zawodowych. Uczestnicy badania uczęszczali do placówek zlokalizowanych na terenie Częstochowy (łącznie 10 szkół, w tym m.in.: Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych, Technikum Gastronomiczne, Zespół Szkół Ekonomicznych, Technikum Budowlane, Techniczne Zakłady Naukowe, Zespół Szkół Odzieżowych czy Technikum Ochrony Środowiska). W sumie badaniem objęto 267 uczniów trzecich klas. Do zebrania materiału wykorzystano autorski kwestionariusz ankiety, składający się z dwóch pytań: 1) Co chciałbyś w życiu osiągnąć? Odpowiedzi należało udzielić, odnosząc się do poszczególnych wskaźników: konieczne, bardzo ważne, ważnenieistotne. 2) Które z powyższych celów są według Ciebie możliwe do zrealizowania? Zdaniem respondentów koniecznym celem do osiągnięcia w życiu było udane życie rodzinne, robienie tego, co się lubi, bardzo dobre zarobki, bycie szanowanym, posiadanie własnego domu/mieszkania, odczuwanie satysfakcji z pracy, posiadanie samochodu oraz podróżowanie. Za nieistotne badani uznali pracę w znanej w firmie, bycie sławnym, posiadanie własnej firmy oraz nieprzemęczanie się w życiu. Na podstawie uzyskanego materiału stwierdzono brak spójności między aspiracjami życiowymi a celami edukacyjnymi (w tym osiągnięciami szkolnymi). Dodatkowo sformułowano wniosek o nierealizowaniu przez szkołę celów stanowiących o wykształceniu umiejętności całościowej oceny rzeczywistości.

Deskryptory TESE: cele kształcenia, cel dydaktyczny, planowanie, szkoła średnia o profilu zawodowym, uczeń, postawa, uczenie się
TESE descriptors: aims of education, teaching objective, planning, vocational school, pupil, attitude, learning
  • Kowalczyk-Gnyp, M. (1999). Cele edukacji zawodowej a cele życiowe uczniów średnich szkół zawodowych. W: K. Denek i T.M. Zimny (red.), Oświata na wirażu (s. 301-310). Kielce: Wydawnictwo Wyższej Szkoły Pedagogicznej.