Tytuł badania: Cele i funkcje rekreacji ruchowej oraz turystyki w gimnazjach
Data: styczeń 2010 – luty 2010
Badacz: Katarzyna Korolczuk, Dorota Kozłowska

Badanie przeprowadzono w celu odpowiedzi m.in. na pytanie: Czy uczniowie szkoły sportowej w większym stopniu realizują cele rekreacji niż młodzież z Zespołu Szkół nr 4? Weryfikacji poddano następujące założenia: 1) Większy stopień realizacji celów rekreacji i turystyki przez uczniów ZSS nr 1 dowodzi o bardziej świadomym uczestnictwie w nich niż wśród młodzieży z ZS nr 4. 2) Funkcje rekreacji i turystyki w większym zakresie realizowane są przez gimnazjalistów ze szkoły sportowej. Do zebrania materiału badawczego zastosowano metodę sondażu diagnostycznego oraz technikę kwestionariusza ankiety. Próbę badawczą stanowiło 160 białostockich uczniów (w tym 80 uczęszczających do Zespołu Szkół Sportowych nr 1 oraz 80 uczęszczających do Zespołu Szkół nr 4). W wyniku przeprowadzonego badania stwierdzono, że niemal każdy cel rekreacji był realizowany w większym stopniu przez uczniów Zespołu Szkół nr 4. Dane wykazały również, że badani ze szkoły sportowej w mniejszym stopniu realizowali cele rekreacji, w związku z czym ich świadomość uczestnictwa była także mniejsza. Ponad połowa respondentów z Zespołu Szkół nr 4 dzięki rekreacji ruchowej zaspokajała potrzebę zabawy. Zgodnie z uzyskanymi odpowiedziami wykazano ponadto, że uczniowie szkoły sportowej w większym stopniu byli usatysfakcjonowani ze swojej aktywności fizycznej.

Deskryptory TESE: program nauczania, gimnazjum, młodzież, wychowanie fizyczne, rozwój fizyczny, zdrowie, uczeń, postawa
TESE descriptors: curriculum, lower secondary, youth, physical education, physical development, health, pupil, attitude
  • Kozłowska, D. i Korolczuk, K. (2011). Cele i funkcje rekreacji ruchowej oraz turystyki w gimnazjach. Roczniki Naukowe Wyższej Szkoły Wychowania Fizycznego i Turystyki w Białymstoku, 7, 145-151.