Tytuł badania: Picie alkoholu przez młodzież w kontekście okresu dojrzewania
Data: [2012]
Badacz: Andrzej Jakubczyk, Joanna Sadowska-Mazuryk, Anna Tomczuk-Ismer, Marcin Wojnar

Analiza miała na celu określenie rozpowszechnienia, dostępności i skutków spożywania alkoholu przez młodzież. Wykorzystano dane z międzynarodowych badań ESPAD (European School Survey Project on Alcohol and Other Drugs) z 2011 roku oraz HBSC (Health Behaviour in School-Aged Children) z 2010 roku. Wyniki analizy pozwoliły stwierdzić, że alkohol był najczęściej stosowaną przez polską młodzież substancją psychoaktywną; z wiekiem badanych zmniejszał się odsetek nastoletnich abstynentów. Ponad 70% 17-latków spożywało alkohol w ciągu miesiąca poprzedzającego realizację badania HBSC, z czego 30% doprowadziło się do stanu upojenia alkoholowego. Do obszarów, na które spożywanie alkoholu przez młodzież może mieć negatywne skutki, zaliczono rozwój młodzieży, jej zdrowie, relacje społeczne oraz przyszłą karierę zawodową. Szkody te należy rozpatrywać w perspektywie indywidualnej i społecznej. Oprócz analizy wyników ESPAD i HBSC przeprowadzono również przegląd licznych polskich i zagranicznych publikacji na temat zakresu spożywania alkoholu przez młodzież.

Autorskie słowa kluczowe: zachowania ryzykowne, okres dojrzewania, spożywanie alkoholu przez młodzież, konsekwencje spożywania alkoholu przez młodzież
Author's Keywords: puberty, adolescent alcohol use, consequences of adolescent alcohol use
Deskryptory TESE: dziecko zagrożone, zdrowie, narkomania, choroba, młodzież
TESE descriptors: child at risk, health, drug abuse, illness, youth
  • Sadowska-Mazuryk, J., Tomczuk-Ismer, A., Jakubczyk, A. i Wojnar, M. (2013). Picie alkoholu przez młodzież w kontekście okresu dojrzewania. Alkoholizm i Narkomania, 2(27), 167-185.