Tytuł badania: Przedsiębiorczość własna młodzieży na przykładzie maturzystów krakowskich szkół średnich
Data: kwiecień 2011
Badacz: Agnieszka Węglowska

W badaniu poświęconym przedsiębiorczości własnej uczniów wzięło udział 119 maturzystów z XXVI Liceum Ogólnokształcącego i Technikum Chemicznego z Zespołu Szkół Chemicznych w Krakowie oraz z technikum w Zespole Szkół Mechanicznych nr 2 w Krakowie. Do zebrania materiału wykorzystano kwestionariusz ankiety. W badanej próbie znalazło się 70% dziewcząt i 30% chłopców. 76% ankietowanych uczyło się w technikum, a pozostali w liceum ogólnokształcącym. 48,7% badanych pochodziło ze wsi, a 43,7% z dużych miast. W ciągu ostatniego roku szkolnego pracę zarobkową podjęło 61% uczniów. W czasie wakacji i ferii pracowało 27% uczniów, w weekendy – 19%. 5% badanych chodziło do pracy tuż po zakończeniu zajęć w szkole. Jedna osoba wyznała, że pracowała w czasie, kiedy powinna być w szkole. Pracę podejmowali nieco częściej chłopcy (70%) niż dziewczęta (60%). 30,3% respondentów zdecydowało się na pracę, ponieważ chcieli zdobyć dodatkowe pieniądze. 8,4% badanych chciało przez to uniezależnić się od rodziców. 7,6% było zmuszonych do podjęcia pracy ze względu na trudną sytuację rodzinną. 6,7% zdecydowało się na pracę dla zdobycia doświadczenia. 40% badanych przy szukaniu pracy korzystało z pomocy znajomych, a 9% – z pomocy rodziców. Spośród 72 badanych, którzy podjęli pracę zarobkową, 17 pracowało charytatywnie. 70% uczniów zadeklarowało, że posiadają własne oszczędności – 41% chciało sobie coś kupić, a 40% lubiło mieć odłożone pieniądze. Oszczędności posiadało 70% dziewcząt i 72% mężczyzn, a także 76% badanych z bardzo dobrą sytuacją finansową rodziny, 69% z dobrą, 75% z przeciętną, 20% z sytuacją poniżej przeciętnej.

Deskryptory TESE: przedsiębiorczość, praca, postawa, rekrutacja pracowników, zajęcia pozaszkolne
TESE descriptors: enterpreneurship, labour, attitude, recruitment, out-of-school-hours provision
  • Węglowska, A. (2012). Przedsiębiorczość własna młodzieży na przykładzie maturzystów krakowskich szkół średnich. Przedsiębiorczość – Edukacja, 8, 48-56.