Tytuł badania: Aktywność absolwentów studiów technicznych w sferze poszukiwania pracy
Data: [2007]
Badacz: Agata Szydlik-Leszczyńska

Przedmiot badania stanowiły efektywność oraz rodzaje działań podejmowanych w zakresie poszukiwania pracy przez absolwentów uczelni wyższej. Badaniem objęto w pierwszym etapie 164 osoby; 127 już pracowało, a 37 szukało pracy w okresie ośmiu, dziewięciu miesięcy po obronie, po tym czasie zrealizowano drugi etap badania (36 osób). Do zebrania materiału badawczego wykorzystano technikę wywiadu. Wśród respondentów z pierwszego etapu 61% stanowiły osoby pracujące pół roku (30% wszystkich badanych), 18% – poniżej trzech miesięcy (9% ogółu), między trzema a sześcioma miesiącami zatrudnionych było 11% osób (5,5% ogółu). Po upływie ośmiu miesięcy (drugi etap) powyżej roku zatrudnionych było 14% absolwentów (11% ogółu), 72% – powyżej sześciu miesięcy (58%), 14% – poniżej trzech miesięcy (11% ogółu), a 19% wszystkich respondentów nadal pozostawało bez pracy. W wyniku przeprowadzonego badania wykazano, że osoby już pracujące w większości poszukiwały pracy za pośrednictwem ogłoszeń w prasie (48,3%), następnie za pomocą internetu (44,8%), znajomości (34,5%); bezpośrednio docierały do firm (31%) oraz docierały do firm poprzez kontakty telefoniczne i pisemne (24,1%). Z kolei osoby, które nie miały pracy, szukały jej przez prasę (85,7%), internet (71,4%) lub docierały do firm z własnej inicjatywy (71,4%). Do najbardziej efektywnych sposobów znajdowania zatrudnienia (po ośmiu miesiącach) zaliczono wykorzystanie znajomości (48,3%), następnie: bezpośrednie docieranie do firm (17,2%), śledzenie ogłoszeń w prasie (13,8%), pracę u rodziny (10,3%), oferty urzędu pracy (6,9%), ogłoszenia na uczelni oraz w internecie (po 3,5%). 93% badanych oczekiwało od uczelni pomocy w znalezieniu pracy.

Autorskie słowa kluczowe: aktywność na rynku pracy, oczekiwania wobec podmiotów rynku pracy
Author's Keywords: activeness in the labour market, expectations towards the labour market subjects
Deskryptory TESE: absolwent, rynek pracy, praca, pracodawca, kariera zawodowa, przebieg kariery zawodowej, kształcenie techniczne
TESE descriptors: school leaver, labour market, labour, employer, career, career advancement, technical education
  • Szydlik-Leszczyńska, A. (2008). Aktywność absolwentów studiów technicznych w sferze poszukiwania pracy. Edukacja Ustawiczna Dorosłych, 1, 100-110.