Tytuł badania: Polish labor market needs in technical professions from employers and teachers point of view
Data: [2012]
Badacz: Marcin Matuszak, Paweł Waszczuk

Celem badania było określenie dynamiki zmian potrzeb rynku pracy. Objęto nim pracodawców reprezentujących przemysł techniczny i nauczycieli zasadniczych szkół zawodowych. Uzyskane opinie pozwoliły stwierdzić, że ze strony pracodawców głównym problemem w znalezieniu kandydata o odpowiednich kwalifikacjach były brak efektywnej współpracy ze szkołami oraz niewystarczająca koncentracja kadry nauczycielskiej na spełnieniu wymagań rynku pracy w kształceniu uczniów. Z kolei nauczyciele w swoich wypowiedziach podkreślali znaczenie trudnych realiów polskiej szkoły oraz braku elastyczności systemu edukacji. W opiniach badanych pojawiła się jednak chęć współpracy. Nauczyciele byli coraz częściej zdolni do określenia swoich potrzeb, przedsiębiorcy zaś starali się w miarę możliwości je zaspokoić.

Author's Keywords: vocational activation, polish labor market, secondary education, vocational education
Deskryptory TESE: przedsiębiorstwo, pracodawca, rynek pracy, technika, współpraca, relacja szkolnictwo – przemysł
TESE descriptors: enterprise, employer, labour market, technology, cooperation, education-industry relation
  • Matuszak, M. i Waszczuk, P. (2012). Polish labor market needs in technical professions from employers and teachers point of view. General and Professional Education, 3, 7-11.