Tytuł badania: Zawody deficytowe i nadwyżkowe na Warmii i Mazurach w świetle ofert pracy
Data: 2007
Badacz: Alfred Czesla

Cele badawcze: diagnoza zawodów poszukiwanych przez przedsiębiorców oraz tych, które przyczyniają się do wzrostu bezrobocia na rynku pracy na Warmii i Mazurach; stworzenie bazy danych niezbędnych do opracowania programów aktywizujących bezrobotnych; upowszechnienie wyników badania. W ramach studialnej metody badawczej uwzględniono opracowania analityczno-statystyczne, zawierające syntezę i ocenę ofert pracy. W części empirycznej z kolei wykorzystano kwestionariusz ankiety, składającej się z pytań zamkniętych – 10 dla pracodawców i pięciu dla dyrektorów szkół ponadgimnazjalnych. W badaniu wzięło udział 1446 pracodawców i 709 osób ze szkół ponadgimnazjalnych, zlokalizowanych w 21 powiatach na Warmii i Mazurach. 10 zawodów o największej liczbie bezrobotnych (od największego odsetka bezrobotnych do najmniejszego): sprzedawca, rolnik, krawiec, asystent ekonomiczny, kucharz, murarz, sprzątaczka, ślusarz, technik rolnik, robotnik gospodarczy. Najwięcej ofert pracy dotyczyło przedstawicieli takich zawodów jak: sprzedawca, technik prac biurowych, robotnik budowlany, robotnik w przemyśle przetwórczym, murarz, sprzątaczka, stolarz, szwaczka, robotnik drogowy, kierowca samochodu ciężarowego. Zawody najbardziej deficytowe: monter sprzętu oświetleniowego i lamp elektrycznych, kasjer handlowy, operator maszyn i urządzeń do obróbki i produkcji wyrobów z drewna, robotnik przygotowujący drewno, spawacz ręczny łukiem elektrycznym, zbrojarz, robotnik drogowy, kierowca samochodu ciężarowego, robotnik budowlany. 13 zawodów o największej liczbie oczekiwanych absolwentów w 2007 roku: bez zawodu (11 446 oczekiwanych absolwentów), pedagog (1644), specjalista administracji publicznej (1497), technik ekonomista (1434), specjalista do spraw organizacji i zarządzania (999), ekonomista (938), technik informatyk (727), sprzedawca (681), informatyk (636), politolog (583), nauczyciel w gimnazjum i szkole ponadgimnazjalnej (563), technik handlowiec (551), technik administracji (536).

Deskryptory TESE: praca, absolwent szkoły wyższej, absolwent, zawód nauczyciela, zatrudnienie, przedsiębiorstwo, małe i średnie przedsiębiorstwa, bezrobocie
TESE descriptors: labour, graduate, school leaver, teaching profession, employment, enterprise, small and medium-sized enterprise, unemployment
  • Czesla, A. (2007). Zawody deficytowe i nadwyżkowe na Warmii i Mazurach w świetle ofert pracy. Polityka Społeczna, 7, 12-16.