Tytuł badania: Zawodowy strzał w dziesiątkę
Data: październik 2008 – grudzień 2008
Badacz: Tomasz Gaździk, Wojciech Hołowacz

Celem badania były: diagnoza szkolnictwa zawodowego na Dolnym Śląsku oraz zapoznanie się z potrzebami uczniów, ich przyszłymi planami zawodowymi. Badanie przeprowadzono w ramach projektu Zawodowy strzał w dziesiątkę z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet IX: Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Działanie 9.2.: Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego. W badaniu jakościowym wzięli udział losowo wybrani uczniowie zasadniczych szkół zawodowych i techników z wszystkich powiatów województwa dolnośląskiego. Metodą badawczą było sześć zogniskowanych wywiadów grupowych (badania fokusowe). Uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące przyczyn i motywów wyboru szkoły, opinii o szkole, nauczycielach i lekcjach, doświadczeń nabytych podczas praktyk zawodowych, obaw związanych z egzaminem zawodowym, planów na przyszłość itp. Wyniki badań dostarczyły cennych informacji na temat nauki w dolnośląskich technikach i szkołach o profilu zawodowym, przede wszystkim pozwoliły poznać plany zawodowe uczniów tych szkół. Do badania ilościowego włączono 300 uczniów zasadniczych szkół zawodowych i techników ze wszystkich powiatów województwa dolnośląskiego (dobór kwotowy). Uczniowie odpowiadali na pytania zawarte w kwestionariuszu ankiety, dotyczące potrzeb związanych ze szkołą i systemem nauczania, planów na przyszłość, sposobów spędzania wolnego czasu i poglądów. Wnioski z badań ilustrują postulat respondentów na temat powinności szkoły do dobrego przygotowania zawodowego.

Deskryptory TESE: rynek pracy, rynek edukacyjny, dostosowanie do potrzeb rynku pracy, dostępność miejsc pracy, szkoła średnia o profilu zawodowym
TESE descriptors: labour market, education market, employability, access to employment, vocational school
  • Gaździk, T. i Hołowacz, W. (2009). Zawodowy strzał w dziesiątkę. Raport z badań. Część I. Pobrane z http://www.cenkar.pl/strzalw10/files/zawodowy_strzal_w_dziesiatke_raport_z_badan_czesc_i.pdf