Tytuł badania: Zawodowy start. Przestrzenne uwarunkowania karier szkolnych i dalszych losów absolwentów
Projekt badawczy:
  • Małopolskie Obserwatorium Rynku Pracy i Edukacji
pokaż badania
Data: sierpień 2012 – listopad 2012
Badacz:

Przedmiotem badania była kariera szkolna i dalsze losy absolwentów po ukończeniu ponadgimnazjalnej szkoły o profilu zawodowym. Celem badania o charakterze eksploracyjnym było uchwycenie i określenie relacji przestrzennych związanych zarówno z edukacją zawodową (dojazdy do szkół) i dalszym kształceniem, jak i z przejściem absolwentów na rynek pracy (pierwsza praca, własna działalność, bezrobocie, pasywność zawodowa). W badaniu zastosowano metodę analizy przestrzennej. Narzędziem były geograficzne systemy informacyjne (GIS). Dodatkowo posłużono się metodą ilorazu potencjału. Ponadto dane pozyskano z przeprowadzonej ankiety, którą wypełnili absolwenci szkół zawodowych. Łącznie przebadano 7 000 osób (technika CATI i CAWI). Wyniki badania pokazały, że najczęstszym sposobem docierania do szkół jest PKS/bus (41%), a następnie komunikacja miejska (MPK) (30%). Pieszo chodzi do szkoły 17% badanych osób. 10% dociera do szkoły samochodem osobowym. Raport zawiera także dane dotyczące np. migracji zarobkowych. Spośród wszystkich badanych za granicę wyjechało 184 absolwentów. Wnioski z badania pokazały, że Małopolska to teren, na którym panuje duża gęstość relacji przestrzennych. Najistotniejszym miejscem, które generuje najwięcej miejsc zatrudnienia jest Kraków. Miasto staje się więc dominującym miejscem w Małopolsce biorąc pod uwagę rozwój i start zawodowy.

Deskryptory TESE: praca, kariera szkolna, szkoła, edukacja, absolwent, wybór szkoły, rynek pracy
TESE descriptors: labour, school career, school, education, school leaver, choice of school, labour market
  • Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie. (2013). Zawodowy start. Przestrzenne uwarunkowania karier szkolnych i dalszych losów absolwentów. Pobrane z http://www.obserwatorium.malopolska.pl/