Tytuł badania: Pracodawca – Rynek – Pracownik. Badanie zapotrzebowania na pracowników wśród małopolskich pracodawców 2009
Projekt badawczy:
  • Małopolskie Obserwatorium Rynku Pracy i Edukacji
pokaż badania
Kolejne lata cyklu: 2009 2011 2012
Typ badania: cykliczne
Data: październik 2009 – listopad 2009
Badacz: Maria Leńczuk, Antonina Michalska, Marcin Węgrzyn

Badaniem objęto 2 839 przedsiębiorstw, działających na terenie województwa małopolskiego. W przeprowadzonych 2654 wywiadach zastosowano technikę CATI  (Computer Assisted Telephone Interviewing). Większość respondentów z tej grupy była właścicielami firm (61%). Pozostałe 185 tzw. wywiadów osobistych przeprowadzono w oparciu o rozbudowany kwestionariusz. Najwięcej badanych przedsiębiorstw prowadziło działalność w następujących branżach: handel hurtowy i detaliczny oraz naprawa pojazdów samochodowych (23,5%), przetwórstwo przemysłowe (22,1%), a także budownictwo (11,9%). Najbardziej zwiększyły zatrudnienie (w 2009 roku) firmy z sekcji: edukacja, opieka zdrowotna, pomoc społeczna oraz administracja, czyli finansowanych w głównej mierze z pieniędzy publicznych. Nowo przyjęci pracownicy stanowili w nich odpowiednio 2,1% i 1,2% pracowników zwalnianych.

Deskryptory TESE: rynek pracy, pracodawca, pracobiorca, start zawodowy absolwentów, możliwości zatrudnienia
TESE descriptors: labour market, employer, employee, transition from school to work, employment opportunities
  • Leńczuk, M., Michalska, A. i Węgrzyn, M. (oprac.). (2010). Pracodawca – Rynek – Pracownik. Raport z badania zapotrzebowania na pracowników wśród małopolskich pracodawców 2009. Pobrane z http://www.obserwatorium.malopolska.pl/files/common/raporty-z-badan/badanie-pracodawcow/pracodawca_rynek_pracownik_2009.pdf

Katolicki Uniwersytet Lubelski. Katedra Psychologii Eksperymentalnej 2