Tytuł badania: Absolwenci po czterech latach od ukończenia szkoły
Projekt badawczy:
  • Małopolskie Obserwatorium Rynku Pracy i Edukacji
pokaż badania
Data: 2011 – 2014
Badacz:

Przedmiotem badania była analiza sytuacji absolwentów po ukończeniu szkoły średniej. W badaniu wzięły udział osoby, które w 2010 r. ukończyły zasadnicze szkoły zawodowe, technika, szkoły policealne. W pierwszej turze badania (2011 r.) wzięło udział 5991 osób, w drugiej: 2015 osób (2014 r.). Wyniki badania pokazały, że w porównaniu z pierwszą turą badania (rok po ukończeniu szkoły) wzrósł odsetek osób podejmujących pracę zawodową. Rok po ukończeniu szkoły wyniósł on 32%, trzy lata później: 57%. Okazało się, że cztery lata po skończeniu szkoły podniósł się także poziom otrzymywanych jakości umów. Umowę o pracę na czas określony miało 36% (w 2011 r.: 25%), umowę na czas nieokreślony otrzymało 31% (w 2011 r.: 12%). Oszacowano, że przeciętne zarobki absolwentów to 1600 zł netto. Całkowita zgodność pracy z wyuczonym zawodem okazała się plasować na poziomie 35%, częściowa: 22%, brak: 43%. Średnio co trzeci absolwent poszukujący pracy (72%) był zarejestrowany w urzędzie pracy. Analiza pokazała, że wraz z upływem czasu od ukończenia szkoły, badani absolwenci zwiększali swoje szanse na znalezienie miejsca pracy.

Deskryptory TESE: absolwent, szkoła, praca, rynek pracy, edukacja
TESE descriptors: school leaver, school, labour, labour market, education
  • Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie. (2015). Absolwenci po czterech latach od ukończenia szkoły. Pobrane z http://www.obserwatorium.malopolska.pl/