Tytuł badania: Twój zawód. Twoja przyszłość? (2011/2012)
Projekt badawczy:
  • Małopolskie Obserwatorium Rynku Pracy i Edukacji
pokaż badania
Kolejne lata cyklu: 2007 2009 2010 2011 2012 2013
Typ badania: cykliczne
Data: wrzesień 2011 – listopad 2011
Badacz: Katarzyna Antończak, Agata Chrześcijanek, Marcin Węgrzyn

Badania przeprowadzane są w czasie lekcji; uczniowie proszeni są o wypełnienie oświadczenia z danymi adresowymi (badanie to stanowi wstęp do badania losów absolwentów szkół zawodowych) oraz ankiety z pytaniami o plany na przyszłość, zadowolenie z wyboru zawodu albo szkoły, uczestnictwo w zajęciach pozalekcyjnych. W badaniu uczniów ostatnich klas biorą udział szkoły zasadnicze zawodowe, technika, szkoły policealne i specjalne (prowadzące kształcenie w zawodach z klasyfikacji szkolnej). W drugim etapie (badanie absolwentów) przeprowadzana jest ankieta dotycząca kariery zawodowej po ukończeniu szkoły i przydatności przygotowania szkolnego Zawodowy start. W trzeciej edycji badania uczniów ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych wzięło udział 17 977 osób, najwięcej uczących się w technikach. Z wyboru zawodu było zadowolonych 79% uczniów szkół policealnych i 66% młodocianych pracowników; osoby te zadeklarowały, że gdyby miały taką możliwość, wybrałyby ten sam zawód jeszcze raz. Niezadowoleni z wyboru zawodu byli najczęściej uczniowie techników. 63% uczniów podejmowało w trakcie kształcenia pracę zawodową; wśród uczniów dziennych odsetek ten wyniósł 61%. Pracę zarobkową podejmowało ponadto 64% uczniów szkół policealnych i techników, 57% uczniów zasadniczych szkół zawodowych, 70% mężczyzn, 53% kobiet. Pracę podejmowały najczęściej osoby kształcące się w zawodach z branży budowlanej. Jeśli chodzi o plany kontynuacji nauki wśród osób ze szkół zasadniczych zawodowych (49% z N = 5047), do technikum uzupełniającego zamierzało pójść 63% respondentów, do liceum uzupełniającego – 29%, na kursy w zawodzie – 14%, na kursy w innym zawodzie – 6%. Wśród uczniów technikum (N = 10 514) dalszą naukę planowało 3435 respondentów. Na studia w zawodzie wybierało się 49%, na studia w innym zawodzie – 32%, do szkoły policealnej w innym zawodzie – 4%.

Deskryptory TESE: wybór kierunku kształcenia zawodowego, szkoła średnia o profilu zawodowym, praca, uczeń, absolwent
TESE descriptors: choice of training, vocational school, labour, pupil, school leaver
  • Adamczak, K., Węgrzyn, M. i Chrześcijanek, A.. (red.). (2012). Twój zawód. Twoja przyszłość? Raport z badania uczniów ostatnich klas szkół zawodowych 2011/2012. Pobrane z http://www.obserwatorium.malopolska.pl/files/common/raporty-z-badan/badanie-losow-absolwentow/uczniowie_2012.pdf